PAZAR KAPATILDI

Dünyayı saran Corona Virüs Salgınının yayılmasını önlemek, ölüm sayısının düşmesini sağlamak için alınan tedbirler gün geçtikçe artmaya devam ediyor. İlçemizde faaliyet gösteren oda başkanları bir araya gelerek ilçede uygulanması gereken tedbirleri masaya yatırdılar. Oda Başkanları, geç kalınmış bir önlem olan Pazar yerinin geçici süre ile kapatılması gerekliliğinde birleştiler.
Ticaret Odası Başkanı Levent Koçak, Ziraat Odası Başkanı Hikmet Bozkurt ve Bakkallar Bayiiler Odası Başkanı Mithat Şen Coronavirüs tedbirlerinin ilçe genelinde genişletilmesi konusunda istişarelerde bulundular. Ticaret Odası toplantı salonunda yapılan toplantıda alınan tavsiye kararları Belediye Başkanı Memiş Çelik’e iletildi. Çin’in Wuhan kentinde yayılmaya başlayan ve tüm Dünya ülkelerini saran Coronavirüs salgını ülkemizde de can almaya devam ediyor. Ülke genelinde alınan tedbirler kapsamında ilçe genelinde duyarlılığı daha da arttırmak, önlemlerin kapsamının genişletilmesi için oda başkanları bir araya geldi. Toplantıya; her Salı ve Cumartesi günleri kurulan sebze ve ve meyve pazarlarının geçici süre ile kapatılmasının gerekliliğinin damga vurduğu topalantıda tavsiye kararları alındı. Ticaret Odası Başkanı Levent Koçak; “Şu anda Dünyayı etkileyen bir virüs salgını tehdidi ile karşı karşıyayız. Bu tehdit ciddiye almamız gereken bir tehdit. etkileri çok büyük. Ekonomik, sosyal ve kültürel alanda bizleri etkilemeye devamediyor. Bizler ilçemiz genelinde alınan tedbirlerin tam anlamıyla alınmadığını gördüğümüz için bu toplantıyı yapıyoruz. Bundan sonra alınması gereken tedbirlerle ilgili tavsiye kararları alacağız. Gördüğümüz eksiklikleri, aksaklıkları Belediye Başkanı’na ileteceğiz. Alacağımız kararlara uyacaklarını umuyoruz. Son alınan kararla 65 yaş ve üstü vatandaşların sokağa çıkma yasağı başladı. Fakat buna uyulmadığını görüyoruz. Bu işin çok ciddiye alınmaığını gösteriyor. Sadece ilçemizde değil ülke genelinde sıkıntılar yaşanıyor. Bu duyarlılığı kesinlikle arttırmalıyız. Sosyal izalasyonda, kişiler arası mesafeyi korumada esnaflarımızın bu kurala uymadığını gösrüyoruz. Bu konu hakkında tüketicilerin şikayetleri bizlere kadar ulaşmış durumda. Özellikle perakende satışlarda özellikle pazar yerinde Belediye’nin dağıtmış olduğu maske ve eldivenler çoğu esnaf lar tarafından kullanılmadığı görülmüş. Ürünleri elleyerek seçme ile ilgili şikayetler var. Bu konu ile ilgili tedbirlerin en kısa zaman içerisinde değerlendirmek lazım.Bankalar bir nebzede olsa tedbir kararları aldı” dedi. Belediye Başkanlığı’nın ilçe genelinde yapmış olduğu defenfekte işlemlerinin arttırılması yönünde tavsiye kararı alan oda başkanları ekmek satışlarında bu süreç içerinde poşet uygulamasına geçilmesinin gerekliliğine vurgu yaptılar.

“Çiftçi unutulmamalı”

Coronavirüs’ten etkilenen işletmeler ve kurumlar için açıklanan destek paketinin yetersizliğine değinen Ziraat Odası Başkanı Hikmet Bozkurt; Çiftçilerimiz her koşulda üretim yapmaya devam ediyor. Fakat bu zorlu süreçte çiftçilerimize mutlaka destek verilmeli. Ekonomik kriz devam ederken bu virüs salgının da gelmesi ile birlikte çiftçilerimiz daha da zor günler geçirmeye başladı. Çiftçilerimizin faizleri kesinlikle ertelenmeli. Açıklanan paket kapsamında çiftçilerimize herhangi bir destekleme yok. Çiftçilerimizin de destek kapsamına alınması ilçe hatta ülke geleceği için büyük önem arz etmekte. Çiftçilerimiz üretmeye devam ediyor fakat devletimizin de desteği kaçınılmaz bir durum olarak karşımıza çıkıyor” dedi. İstişareler sonunda alınan tavsiye kararları Belediye Başkanı Memiş Çelik’e iletildi. Başkan Çelik virüs salgının ülke sınırlarına gelmesi ile birlikte ilçede kriz masası oluşturduklarına vurgu yaparak; “Veteriner koordinatörlüğünde 4 farklı ekip oluşturduk. Dezenfektasyon işlemlerini başlatmak için 400 litre yoğun bakımlarda kullanılan ilaçlardan derhal teminini sağladık. Birinci önceliğimiz olan okullarımızda çalışmalarıma başladık. 33 eğitim kurumumuzun ilaçlaması yaptık.Akabinde camiilerimiz ve kamu kuruluşlarımız dezenfekte dildi. 2 bin civarında esnaf ve 200’e sanayi esnaflarımız dükkanları da dezenfekte çalışmalarımız kapsamına dahil edildi” dedi. Afetlerde siyaset yapılmaması gerektiğini söyleyen Çelik; “65 yaş ve üstü vatandaşlarımız bu tedbir kararına kesinlikle uymalılar. Vatandaşlarımız cezasını kendi çektiği gibi bunu başkasına da çektirmek dinimizce de kul hakkına girmektedir” dedi.

“Pazar yerleri kapatıldı”

Çelik; “İlçe genelinde herhangi bir vaka görülmedi. İlçemize yurt dışından giriş yapan 107 vatandaşımız var. Kendileri karantina kapsamına alınmış durumda. Kurduğumuz VEFA grubu ile yaşlılarımıza hizmet vermeye devam ediyoruz. Her hafta kurulan Salı ve Cumartesi Pazar yerlerinin geçici süre ile kapatılma kararının alınmasını görüşeceğiz. Görüşmeler sonunda bu hafta itibari ile geçici kapatma kararı alabiliriz” dedi. Belediye Başkanlığı Çarşamba günü yaptığı anonslarla her Salı ve Cumartesi kurulan Pazar yerlerinin geçici olarak kapatıldığını
duyurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir