Sadece kendinden sorumlu değilsin! HERKESTEN SORUMLUSUN!!!

Koronavirüs salgınına karşı alınan tedbir kararları çerçevesinde ilçede derin bir sessizlik hakim. Okulların tatil kararı ile başlayan süreç, birçok sektörde geçici olarak kapatma kararları ile devam ediyor. İlçe genelinde hizmet veren kahvehaneler, kuaför ve güzellik salonları geçici olarak kapanmış durumda. Camiilerde Cuma namazı başta olmak üzere vakit namazlarının kılınmasına da titizlikle riayet gösteriliyor. Hasta sayısının gün geçtikçe artması ile birlikte virüsün hızlı ilerlemesini önlemek adına alınan kararlara 65 yaş ve üstü ile kronik hastaların sokağa çıkması geçici olarak kısıtlandı. İlçedeki 65 yaş ve üzeri vatandaşların sıklıkla zaman geçirdikleri park ve bahçelerdeki banklara Belediye ekipleri tarafından şeritler çekilerek kullanımları engellendi. Polis ve zabıta ekiplerinin denetimleri ile yasağa uymayan 65 yaş ve üstü vatandaşlar uyarılarak evlerinde zaman geçirmeleri tenkitlerinde bulunuluyor. Uygulamaya konulan yasağın zaman zaman delindiği anlarda kolluk güçleri devreye girmeye devam ediyor.

Dezenfekte
çalışmaları devam ediyor

Başta Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığı tarafından kurulan ekiplerle yaşlıların ihtiyaçları giderilmeye çalışılıyor. Bu ekiplere partilerin özellikle Gençlik Kollarının kurduğu ekiplerde destek veriyorlar. Ölü sayısı ile birlikte hastalığa yakalanan kişilerin sayısındaki artışla birlikte yasağa olan duyarlılıkta artmaya devam ediyor. Belediye Başkanlığı krizin başlaması ile birlikte kurduğu kriz masası ile başta dezenfekte çalışmalarına hız verdi. Belediye ilk etapta 400 litre dezenfekte ilacı tedarikleyerek başta okullar olmak üzere 33 eğitim kurumunun dezenfekte çalışmalarını tamamladı. Kamu kurum ve kuruluşlarında yapılan dezenfektan çalışmalarının ardından camiilerde de çalışmalar devam ediyor. Belediye ekipleri ilçe genelindeki 2 bin esnaf ve 300 civarında sanayi esnafının dükkanlarının dezenfektan çalışmalarını tamamladı. Çarşı merkezindeki yollarda da çalışmalarına devam eden ekipler geçtiğimiz gün gece saatlerinde ana arterlerin dezenfektan çalışmalarını yaptı. Belediye Başkanı Memiş çelik konuya dair yaptığı açıklamalarda, dezenfektan çalışmalarının sıklıkla devam edeceğini belirterek, dezenfektan ilaç taleplerini Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığına ilettiklerini söyledi. Başkan Çelik kurdukları VEFA grubu ekibi ile ilçede yaşayan yaşlıların tespitinin yapıldığı ve ihtiyaçlarının giderilmesi için çalışmaların başlatıldığını söyledi. İlçede faaliyet gösteren oda başkanları bir araya gelerek virüsün yayılamasının en fazla olduğu alanların başında yer alan pazar yerlerinin tehlikeli olduğu tavsiye kararını Belediye Başkanı Memiş Çelik’e ilettiler. Belediye Başkanlığı, her Salı ve Cumartesi kurulan pazar yerleri için geçici olarak kapatma kararı aldı. Toplantı ve gösterilerin geçici bir süre ile yasaklanmasının ardından geçtiğimiz hafta sonunda yapılacak olan Ak Parti İlçe Kongresi Genel Merkez tarafından alınan karar doğrultusunda ileri bir tarihe ertelendi.

Esnaf zordurumda

Ekonomik krizin üzerine Koronavirüs Salgınında sınırlarımıza girmesiyle müşteri sayısında sıkıntı yaşayan esnaflar ise; “Ülke sınırlarımıza giren Korona Belası ile birlikte önlemlerde sıklaştırıldı. Bu süreçte alınan kararlarla birlikte birçok esnaf kepenklerini kapatmak durumunda kaldı. Kış aylarında ekonomik krizle mücadele eden bizler umutlarımızı yaz aylarına bağlamıştık. Bu salgın ile birlikte yrtdışında yaşayan birçok hemşehrimizin sılayı ziyaretlerini iptal ettiğini öğrendik. Yazın kazandığı para ile kışı geçiren bir yapıya sahibiz. Yaz ayları bizler için para kazanma zamanı. Bir esnafımız kazanamazsa bu diğer esnaflarımıza da yansıyor. Bu olumsuz durumun bir an önce bitmesini istiyoruz. İlçemizdeki bu durgun havanın bir an önce dağılmasını istiyoruz” dediler.

Devlet bizlere de destek olsun

Kahvehanelerin geçici süre ile kapatılması ile kapılarına kilit vuran birçok esnaf ise tadilat çalışmaları yapmaya başladılar. Kapılarına kilit vuran kahvehane sahipleri; “Tedbir kararları ile birlikte ilçe genelinde hizmet veren esnaflarımız dükkanlarını kapattılar. Bizler genelde yaşlı kesime hitap ediyoruz. Sabahın erken saatlerinde elde simir poğaça ile sıcak çay içmeye gelen büyüklerimizin sığınma yeri olduk. İlçemiz son dönemde büyük göç verdi. Geriye de emekli hemşehrilerimiz kaldı. onlar da zamanlarının büyük kısmını kahvehanelerde geçiriyor. Şimdi karar doğrultusunda sokağa çıkmaları kısıtlandı. Onları da anlıyoruz fakat virüsün yayılmasındaki yaş grubunda olmaları hem kendileri hem de diğer insanlar için risk teşkil ediyor. Bu süreci evlerinde geçirmelerini istiyoruz. Bizler de bu geçici kapatma kararında dükkanlarımızda tadilat çalışmaları yapmaya başladık. Yasağın kalkması ile birlikte müşterilerimize daha iyi hizmet vermek için bu zamanı iyi değerlendirmek istiyoruz. Fakat şu da bir gerçek. Bu süreçte zaten zor durumda olan kahvehane işletmecilerine devletimizin mutlaka destek vermesini istiyoruz. Bizler zor geçinen esnaflarız. Bu durum en fazla bizleri etkiledi. Açıklanan destekleme paketlerinin içine bizler de mutlaka dahil edilmeliyiz” dediler.
Kaymakamlık ve Belediye tarafından her platformda virüsün yayılmasının önlenmesi ve vatandaşların uygulanan tedbir kararlarına duyarlı davranmaları husularında
#EvindeKalŞereflikoçhisar başlığı altında uyarılarına devam
ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir