KORONAVİRÜS DUYARLILIĞI

2019 yılı Aralık ayında Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyaya hızlıca yayılan Koronavirüsü (Kovid-19) Dünya çapında virüse bağlı ölümler yaşanırken, virüsün daha fazla insana yayılmaması içinse alınan tedbirler gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Ülkemiz genelinde son resmi rakamlara göre vatandaşımız hayatını kaybederken, 193 kişide Koronavirüs tespiti yapıldı. Ülke genelinde okulların tatil edilmesi ile başlayan tedbirler, kahvehane, lokanta, eğlence merkezleri, barlar geçici süreliğine kapatılarak önlemler sıkılaştırıldı. Toplu halde bulunulan mekanların kapatılması ile birlikte, İslam tarihinde nadir rastlanan bir durum da yaşandı. Diyanet İşleri Başkanlığı aldığı tedbir kararları çerçevesinde Cuma Namazlarının kılınmasını geçici olarak durduğunu açıkladı. Dün toplanan Koronavirüsle Mücadele Eşgüdüm Toplantısında alınan kararlar çerçevesinde Koronavirüs tedbirleri için 100 Milyar Liralık destek ve önlem paketi açıklandı. Liselere geçiş ve Üniversiteye giriş sınavının ertelenebileceği belirtiliken, en düşük emekli maaşının 1500 lira olacağı açıklandı. Alınan önlemler kapsamında vatandaşların evlerinden çıkmamaları gerektiği vurgulandı.
İLÇEMİZ DE DURUM NE?
E-90 Karayolu üzerinde bölgeler arası Karayolu geçiş noktasında bulunan ilçemizde ülke genelinde alınan önlemlere olan duyarlılık harfiyen uygulanıyor. İlçe genelinde alınan karar çerçevesinde kahvehaneler başta olmak üzere kapanmış durumda. Banka, Market, Kamu Kurum, Oda Başkanlıkları ve STK’larda görev yapan personeller maske ve eldiven kuralına uyarak vatandaşa hizmet vermeye devam ediyor. ‘Evinde Kal’ sloganının hayat bulduğu şehirler arasında yer alan ilçemizde gün içerisinde sokaklarda vatandaşların azlığı dikkat çekiyor. İlçe halkı genel ihtiytaçlarını karşılamanın dışında şehir merkezine inmiyor.
Yılda ağırlıklı olarak Çin, Kore gibi Uzakdoğu ülkelerinden gelen binlerce turisti ağırlayanTuz Gölü’nde faaliyet gösteren işletmelerde de Koronavirüs önlemlerine uyum hat safhada. Belediye kamu binaları, okul binaları ve toplu taşıma araçlarnı dezenfekte etmeye devam ediyor. Edindiğimiz bilgiye göre ; ilçemizde bulunan Tatbikat Merkez Komutanlığı askerlerinin çarşı izinlerinin askıya alındığı öğrenildi.
KAYMAKAMLIK ACİL TOPLANDI
İlçe Kaymakamı Sedat Yıldırım başkanlığında yeni Corona virüs Koordinasyon Toplantısı yapıldı. Cumhurbaşkanlığı ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun aldığı kararlar doğrultusunda Yeni Corono virüs adıyla bilinen (Kovid-19) salgın hastalığı ile ilgili olarak Kaymakamı Sedat Yıldırım başkanlığında Koordinasyon/Tedbir toplantısı yapıldı. Kamu kurumlarının tamamının katıldığı toplantıda salgın hastalığa karşı alınacak tedbirler, virüsün yayılmasının önüne geçilmesi ve kurumların uygulayacağı çalışmalar ele alındı.
TİCARET ODASI FAYİŞ FİYAT
UYARISI
Ticaret Odası Başkanı Levent Koçak; “Ürün fiyatlarında spekülatif zam uygulayarak fırsatçılık yapmak isteyenler olabileceğini belirtti
Ticaret Odası Başkanı Levent Koçak, Korona virüs salgının artık küresel bir salgın haline dönüştüğünü, ülkemizdeki durum göz önüne alındığında şu anki koşullarda gıda ya da diğer ihtiyaç maddelerinin temininde herhangi bir sıkıntı yaşanmayacağının beklendiğini belirtirken; “Ticaret Odası olarak; Ürünlerinde haksız fiyat artışı yapan üye firmalara karşı odamız olarak disiplin mekanizmalarını çalıştıracağımızı ve bu haksızlıkları yapan firmalara hak ettikleri cezaları vereceğimizi bir kez daha buradan kamuoyuna duyururuz. Herkes bilmeli ki; Vatandaşı mağdur edenlere karşı sessiz kalmayacağız. Şüphem yoktur ki bu krizi de ülke olarak elbirliği ile en az zararla atlatacağız” dedi. Koçak “Corona tehdidine karşı yetkililerin önerilerine mutlaka uyulmalı. Virüse yakalanan kişi sayısı Türkiye genelinde az sayıda. İtalya, Almanya ve İran’da bu sayı binleri geçmiş durumda. Bu demek oluyor ki Sağlık Bakanlığı bu süreci iyi yönetti. Corona virüsü Mayıs ayı sonuna kadar etkisini kaybedecek” dedi. Koçak ayrıca; ilçe genelinde oda başkanlığına fahiş fiyat uygulaması yapan firma şikayetinin gelmediğini sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir