600 sayfalık Şereflikoçhisar tarihi kitabı hazırlanacak

Şereflikoçhisar’ın merkez, kasaba ve köylerinin tamamını içinde bulunduracak her Şereflikoçhisar’lının evinde bulunması gereken bir çalışma olacak olan kitap, Şereflikoçhisar’ın tarihine ışık tutacak. Kitap tamamen tarih kaynaklarında bulunan arşivlerden alınarak hazırlanacağı ifade edildi.
Şereflikoçhisar Belediyesinin hazırlatacağı 600 sayfalık tarih, coğrafya ve kültürümüzün içinde bulunduracak olan Şereflikoçhisar’ın tarihi kitabı ile ilgili ilk toplantı gerçekleştirildi. Geçtiğimiz Cuma günü belediye başkanlığının organize etmesiyle gerçekleşen toplantı Şereflikoçhisar Güneştepe tesisinde yapıldı.
Toplantı, Belediye Başkanı Memiş Çelik, Ticaret Odası Başkanı Levent Koçak, İlçe Muhtarları, STK temsilcileri ve kitabı hazırlayacak olan yazar Abdülkerim Erdoğan ile yapıldı. Şereflikoçhisar Belediye Başkanı Memiş Çelik kitap ile ilgili yaptığı konuşmasında şunları ifade etti; “Kültür ve Turizm kapsamında İlçemizi tanımamız gerekiyor, ilçemizin kültürünü, tarihini, geçmişini, konumunu, iklimini, coğrafyasını önce bilmemiz gerekiyor. Bu toplantının amacı bu kültürle alakalı Şereflikoçhisar’ı tanımamıza vesile olan ve gelecek nesillere bu kültürü aktarmak için biz Şereflikoçhisar tarihi atlasının kitabını yazmaya karar verdik. 5, 6 aydır Abdülkerim hocamız çalışıyor. Belli bir noktaya getirdik toplamda 600 sayfalık bir kitap taslağı hazırlandı. Bu kitapta bazı eksikliklerimiz var. Bu aşağıda köylerimizin toplamda 47 mahallemiz var. Mahallelerimizle ilgili kitapta yer alması istediğiniz konuları sizlerle istişare ederek taslaktan sonra baskıya alacağız. Memleketimiz için güzel bir eser olmasını istiyoruz. Buradaki bilgilerin tamamı arşivlerden alınarak yapılacak. İlçemiz için güzel şeyler olacak ve bunu hep beraber yapacağız.” Dedi.
Şereflikoçhisar Tarih ve Kültür Atlasını hazırlayan yazar Abdülkerim Erdoğan hazırlanan kitap hakkında bilgiler vererek şunları söyledi; “6 aydır devam eden bu çalışmamız köylerinize giderek çekimler yaptık. Biz bu güne kadar yapmış olduğumuz çalışmaları devlet arşivleri, Osmanlı ve Cumhuriyet arşivlerini tarama yaptık. Şereflikoçhisar’la ilgili 3200 belge tespit ettik. Bu belgeler içerisinde elemeler yaparak gerekli olan belgeleri kitabımıza aldık. Harita genel komutanlığından aldığımız 25 bin ölçekli haritalar üzerinden yer tespiti yaptık. Çünkü bazı köylerde bulunan bir tepeye mahalli olarak başka bir isim veriliyor ancak haritada dilinde o yerin ismi başka. Yer tespitini yaparken de amacımız şuydu. Şereflikoçhisar’ın yaşanmış tarihi oldukça eski. Biz Parlasan da şehir biliyorduk. Ama ikinci bir şehrimiz daha var antik çağlarla ilgili oda Karamollauşağı’nda özellikle kültür bakanlığıyla tescil edilmemiş, kamuoyuyla fazla bilinmeyen bir şehir. Koçhisar tarihini gördüğünüz zaman yemek kültürü de var. Dokuma örneklerini, yemek kültürlerini de kitaba koymak istiyoruz. Biz belgeye göre hareket ediyoruz birde istisna olarak Halkın kendi arasında anlattığı bazı hikâyeler var biz bunu da ele almak istiyoruz.” Dedi.
Toplantı soru cevap olarak devam ettikten sonra son buldu. H.Eroğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir