E-fatura dönemi başlıyor

Türkiye genelinde Muhasebeciler ve esnaflara e-fatura ve e-arşiv faturalarına ilişkin bilgi seminerleri düzenleniyor. Buna bağlı olarak pazartesi günü Şereflikoçhisar Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi toplantı salonunda ilçe muhasebecilerine, Ankara M.M.O. Başkanı Ali Şahin ve TÜRMOB’dan Alper Atak tarafından konu hakkında bilgi verildi.

01.01.2020 Tarihi itibariyle e-fatura ve e-arşiv dönemi resmen başlıyor. Vergi mükelleflerinin toplamda vergiler dâhil 5 bin Tl ve 30 bin Tl arası olan fatura tutarlarında e-arşiv faturaları kesmeleri gerekiyor. Bu tutarların üzerindeki satışlarında e-fatura kullanmaları mecburiyeti getiriliyor. Bu belirtilen tutarların altında yapılan satışların, önceki dönemlerde olduğu gibi kâğıt (matbu) fatura kullanabilecekler. . E-fatura ve e-arşiv fatura kullanılacak olan vergi mükelleflere kendi bilgisayarlarından bu işlemleri yapmaları ileride çıkabilecek sahte faturalarında önüne geçilmiş olacak. Ayrıca seminerde ilçemiz muhasebecilerinin mükelleflerinin faturalarını kesmemeleri konusunda uyarıldı.

Mükellefler yeni geçilecek bu uygulamada, portalı ve yazılımı bilgisayarlarına indirmeleri gerekiyor. Geçilecek bu uygulamaya e-mühür ve e-imzası olmayan vergi mükellefleri interaktif vergi dairesi (ivd.gib.gov.tr) giriş yaparak kayıtlarını oluşturabilecekler. Kayıtlı olan mükellefler ise, yine aynı adresten kullanıcı kodu ve şifresine girerek işlemlerini yapacaklar. Vergi mükelleflerinin yapacağı satışlar, aynı gün ve aynı vergi mükellefine birden fazla fatura yapılması durumunda ise, 5 bin Tl geçmesi halinde kesmiş oldukları faturaları e-arşiv fatura olarak düzenlemeleri gerekecek. Seminerde bilgi veren TÜRMOB’dan Alper Atak, ilce muhasebecilerine yönelik yaptığı konuşmasında; “Bu e-portal süreci 2013 yılında 25 milyon tl ile daha sonra 2016 yılında 10 milyon Tl. Arandı. 2018 yılı için internetten 1 Tl. Satışın olması durumunda e-arşiv fatura kesmek zorunluluğu vardı. e-fatura ile e-arşiv faturaları arasındaki fark, e-fatura kullanıcıları karşılıklı olarak e-fatura kullanıcıları arasında kesilebilir. e-arşiv faturaları ise satıcının yaptığı satışların, her hangi bir vatandaşa vergi mükellefi olsun yada olmasın, kişilere yaptığı satışlara denir.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir