Mansur Yavaş Muhtarlardan Sorunları Dinledi

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş Şereflikoçhisar köy ve mahalle muhtarları ile sabah kahvaltısında bir araya geldi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş toplantıda muhtarlara hitaben bir konuşma yaparak şöyle dedi; Bizim yönettiğimiz görevde muhtarlardan yardıma muhtaç olan insanların bildirilmesini ve Büyükşehir Belediyesi olarak yardımlarını esirgemeyeceklerini dile getirdi. Değerli hemşerilerim ben bir Ankaralı hemşeriniz olarak Ankara’nın civarındaki 17 ilçenin ve Ankara’nın merkezi ne taşra sayıldığını kabul ediyorum. Bazen bu teşvikler çıktığı zaman yatırım yapacak kişi bakanlığa gittiği zaman siz Ankara’sınız Ankara buna dâhil değil derler, ama taşrayız ne taşra muamelesi görüyoruz ne de merkez muamelesi görüyoruz. Bu nedenle Ankara’nın ilçelerinde epey bir mağduriyet var. Çok az dokunuşla bunları ayağa kaldırmak mümkün. Belediyenin bütçesine yaptığımız masraflara baktığımızda tabiki herkesin bir önceliği var. Bu önceliği doğru kullanmak lazım, bizler yaptığımız hizmetlerin hepsini sizlerden aldığımız vergilerden o paralarla yapıyoruz. Dolayısıyla bu paraları harcarken de mutlaka sizi de işin içerisine katıp halktan gelen talepleri muhtarlar olarak siz toplayacaksınız, sizlerde bize bildirip, sizlerde bizi yönlendireceksiniz ve Ankara’yı hep birlikte yöneteceğiz. Bu kararımızda son derece samimiyiz. En fazla yaşanan sorunlardan birisi şu gerek devletin, gerek bizim büyükşehir belediyesinin, Aski’nin, fen işlerinin bazı hizmetlerini köylerde ihale usulü ile yapıyoruz. Zamanla şikâyet geliyor. Müteahhittin yaptığı kanal doğru düzgün akmıyor, yapılan hizmetler doğru düzgün kullanılamıyor, diye bunlara tedbir olarak şöyle bir çare bulduk. Bizim ihale ettiğimiz ne olursa olsun o iş bittiği zaman köy muhtarı, evet gelen Müteahhit düzgün yaptı bende onaylıyorum demeden hiç bir firmaya ödeme yapmayacağız dedi. Mansur Yavaş daha sonra konu başlıklar altında bilgilendirmelerde bulundu.

Mansur Yavaş, bazı önceliklerimiz var:

Musluktan su akıyor mu? evlerden akmıyorsa bu suyu akıtmanın çaresini bulmak. İkinci önceliğimiz ise köylerin içindeki açıktan akan kanalizasyon varsa bu kanalizasyon kapatılacak. Üçüncüsü yollarımız, Ankara’nın her tarafında aynı sorunlar var. Muhtarlarımızın önceliği ise yollar. Ankara Büyük Şehir Belediyesi olarak bu sorunların planlandığı ve su depolarının, fosseptik çukurlarının, kanalizasyon işlerinin, hepsinin aynı anda ihale edilecek.

Yardımlarda yeni sisteme geçiliyor:

Doğal gaz olmayan yerlerde kömür dağıtımı yapılıyor. Doğal gaz olan yerlerde ise Başkent Doğalgaz ile görüşüyoruz, yardım alanların aboneliği onlar yapsın kömür yerine biz doğalgaz yükleyelim diyoruz. Yiyecek paketlerinde ise, paket dağıtılmayacağını her ay kredi kartı gibi kartlar ile istenilen yerden alışveriş yapılacak. Hiç olmazsa Şereflikoçhisar’ın esnafı kazanacak. Daha önce Şereflikoçhisar’da 1822 aileye yardım yapılıyormuş uygun olmayan 794 tane çıkıyor. Bu vatandaşların neden uygun olmadıkları ise Sosyal Güvenlik Kurumundan girildiği zaman, sigortalı ve maaş alıyor gözüküyor. Bunların içerisinde hata olup, yardıma muhtaç olan vatandaşlarımız var ise, siz muhtarlarımıza müracaat etmeleri gerekiyor. Onları da bize bildirmenizi istiyoruz. Ayrıca eski yardım alanlardan da hariç, yardıma ihtiyacı olanları bize bildirin dedi.

2020 Yatırım Programı:

Su deposu yapımı olacak olan köy ve mahalleler ise şunlar; Acıöz, Acıkuyu, Aktaş, Devekovan, Geçitli, Kadıobası, Karamollauşağı, Küçük Damlacık, Şeker Köyü, Şanlıkışla bunların hepsi aynı anda ihale edilecek. 2019’da yapılan Su depoları ise merkez Kale Mahallesi, Merkez Mehmetakif Ersoy Mahalesi, Cıngıl, Yeşilyurt, Sadıklı ve Yazısöğüt olacak. Foseptik çukuru yapılacak köyler; Çalören, Yeşilyurt, Karandere, Musular, Üzengilik, Kadıncık olarak belirtildi. Başkan Yavaş’ın konuşmasının ardından söz alan Mahalle Muhtarlarından Şanlıkışla, Şıhlı, Akarca, Küçük Damlacık köy muhtarları kendi köylerinin de listeye dâhil olmasını istediler. 2019 yılında yapılan fosseptik çukurları ise Acıöz, Devekovan, Hacıbektaşlı olacak. 2020’de yapılacak olan kanalizasyon hatları ise Acıöz, Aktaş, Bağobası, Büyükdamlacık, Çatçat, Cıngıl, Çayırönü, Geçitli, Haydarlı, Kadıobası, Karamollauşağı, Odunboğazı, Şanlıkışla, Şereflidavutlu, Şeyhli, Yusufkuyusu, Küçükdamlacık, Akarca olacak. 2020 yılında yapılacak olan içme suyu; BüyükDamlacık, Büyük Kışla, Gülhüyük, Kacarlı, Karandere, Şereflidavutlu, Yalnızpınar, Küçükdamlacık olacak. İçme suyu yapımı devam eden hatlar ise; Devekovan Mahallesi ve ilçe merkezi Kale Mahallesi depo bağlantı hatları yapılıyor. Çevre koruma dairesi Çocuk oyun alanı, tuvalet, çevre düzenlemesi ve aydınlatma talebi, Çayırönü Mahallesi mezarlık bakım ve onarımı, Yeşilyurt Mahallesi köy konağı imalat talebi. Hamzalı Mahallesi çocuk oyun alanı yapımı ayrıca dilekçeyle gelen talepler 13 tane kent mobilyası ve oyun gurubu talebi. Ayrıca Kırsal Hizmetler Dairesi, Ziraat Odasını ziyaret edilmiş çiftçi ve muhtarlarla görüşülmüş. Ürün çeşitlerinin artırılması, pazarlanması ve tarım makinaları desteği istenmiş. Isıtılmadan seracılık yapılabilerek yetiştirme döneminin uzatılarak kazancın artırılacağı ürün yığılmalarının önlenebileceği ve daha kaliteli mahsulün alınacağı anlatılmıştır. Bu konularda teknik yardım yapılacağı ifade edildi. Mevcut tohum elime tesisine ise soyteks ünitesi istenmektedir. Fiyatı yüksek olduğundan çok lazım ise hep beraber alınırsa bizimde desteklerimizle bu makineyi alalım dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir