İYİ Parti heyeti temaslarda bulundu

İyi Parti İl başkanı Yetkin Öztürk, Bölge Milletvekili İbrahim Halil Oral’dan ilçemize istişare ziyeti. İyi Parti İlçe Binasına yapılan ziyarette ilçe başkanı Avni YILDIRIM millet ittifakı Belediye Başkan Adayı Ercan Ertürk Alıcıoğlu ve Partililer katıldı. Ziyarette söz alan ilçe başkanı Avni Yıldırım konuşmasında; “Şereflikoçhisar Ovasının bilindiği gibi 150 bin dönümlük bir arazisi var bu arazi şuanda sadece 5 bin dönümü Peçenek çayı ile yapılan gölet ile sulanmaktadır. Geriye kalan 145 bin dönüm susuz ve vatandaşın kendi imkânları ya da kuyularla sulanmaktadır. Bu 145 bin dönümlük tarım arazilerine şu şekilde proje hazırladık ASKİ Şefi ile görüştük bir pompa istasyonu ile hirfanlı barajı Şereflikoçhisar’a 35 Km. mesafede bir yerde bir pompa istasyonu ile pompalandığında ovamızın tamamı sulanacak şekilde canlanıp verimli hale gelecektir. Hayvancılığımızda canlanacaktır. Biz bunu gerçekleştirdiğimizde inşallah Şereflikoçhisar ovası bir Çukurova kadar verimli olacak.” Dedi.
Konuşma ve öneriler için sözü alan Ercan Ertürk Alıcıoğlu ise 2006 yılında başlayan bir süreç özelleştirme fonu yasası hararetli bir şekilde devletin tüm mallarının satıldığı dönemde ilçemizde Tekel dediğimiz eski tabir ettiğimiz in hisar kanunu ile yürüyen ilçemizde 2 adet tuz işletmesi vardı. Bunların birinin adı Kayacık Tuzlası diğerinin adı Kaldırım Tuzlası idi bugünkü şartlarda özelleştirme dairesi vasıtası ile ilçemizden olmayan iki firmaya verildi. O günkü şartlarda devlet kendi söylediği rakamlar 23 lira olan tuzun maliyeti 6 liraydı bu firmalar sözleşmeyi imzaladıkları gün satışı durdurup tuz fiyatını 40 liraya çıkarttığını söyledi. Özelleşmeden önce stokta her iki tuzlada 3’er yüz bin ton tuz vardı. Koçhisar’dan ihaleye gidenler bu tuzun devlet adına mı verilecek yoksa işletmeye mi verilecek ne olacağı bilinmiyorlardı. 3 yüz bin ton tuzu 40 lira üzerinden devletin verdiği tuzu 12 milyon tl yaptı ve dolar bin iki yüz lira idi. Yani devletten aldığı ihaleyi devletin tuzu ile 10 milyon tl.’sini ödediler ve bunu Ş.Koçhisar’lı yatırımcı bilemediler. Bu sürece razı olduk 2011 yılına kadar bu süreçte tuzu migem bu iki tuzla arasında kalan alanı ihale etti. Bunun yedisine talipler çıktı. Ortalama fiyat 8 milyon tl. ile şirketlere devrettiler. Bu insanlar hızlı bir şekilde dünya tuz üretiminde geçerli olan sette yapımını tamamladılar ve üretime geçeceklerdi. Fakat bu iki firma her birine ayrı ayrı yaklaşık 20 tane dava açtı. Tabi bu bilirkişi ile başladı. Bu iki firma tamamen satın almadılar bunlar 27 yıllığına kiracılar ama bu 8 işletmeciler maden hukukuna göre aldılar ve üretime başladılar. Tuz fiyatı 60 tl. Sonra 40 sonra 20 tl hatta 18 tl’ye kadar indi. Bilirkişilere özel dosyalara hazırlık ile danıştayın davasına kadar gidildi ama çözüm bulunamadı. Hatta bu iki işletmeci ilçemiz tuz işletmelerine tuz vermediler. Maden işletmeleri ile görüşmelerden sonra tuz vermeye başladılar.” Dedi.
İl Başkanı Yetkin Öztürk ise konuşmasında; Şereflikoçhisar daki tüm siyasi parti başkanları, sivil toplum kuruluşları başkanları ile birlikte bu deklarasyona imza atsınlar getirin Ankara’ya bizde il başkanları olarak imzalatalım tamamını sunalım iktidarı da muhalefeti de buna bir bahane bulmasınlar sonrada vekilimiz bunu mecliste gündeme getirdiğinde sonuç alabiliriz. Biz buraya öylesine bir ziyaret için değil ne gibi bir katkımız olabilir diye geldik.” Dedi.
Bölge milletvekili İbrahim Halil Oral ise konuşmasında; burada anlatılanlar ve konuşulanlar buranın kaderi lafın ve sözün bittiği yerdeyiz. Biz İyi Parti olarak bu getirilen kanunun arkasındaki gücü hissediyoruz ama biz Türkiye Cumhuriyetinin önünde bulunan tüm kanunsuzlukların önünde durmuş bir siyasi partiyiz. Biz bunların arkasındaki güç kim olursa olsun Şereflikoçhisar’ın ve halkının emeğini meclise getirmek benim borcumdur. Bizim bir siyasi rant bekletimizden ziyade Şereflikoçhisar’ın esnaflarının kamyoncularının bir başarı elde edebilmeleri önemli. Benim sözüm olsun meclis gündemine bir araştırma ve soru önergesi vermek konu ile ilgili sizleri ve sivil toplum örgütleriyle birlikte basın toplantısı düzenlemek.” Dedi. Heyet yapılan ziyaretlerin ardından ilçemizden ayrıldı. ▐Hüseyin Eroğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir