22 okul sertifika aldı

Şereflikoçhisar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ ne bağlı ilçemizdeki 22 okul sertifika almaya hak kazandı. Hayata geçiriken projeler kapsamında yeterlilik gösteren okullara verilen sertifikalar kamuoyunda vatandaşlar tarafından takdirle karşılandı.
İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada şunlar ifade edildi; “Resmî Gazete’de Başbakanlık Genelgesi olarak yayımlanan Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı’nın “Okullarda Obezite ile Mücadelede Yeterli ve Dengeli Beslenme ve Düzenli Fiziksel Aktivite Alışkanlığının Kazandırılması” başlığı kapsamında, “Beslenme Dostu Okul Projesi” ile okullarda sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında duyarlılığın arttırılması ve bu konuda yapılan iyi uygulamaların desteklenmesi ile okul sağlığının daha iyi düzeylere çıkarılması hedeflenmektedir. Millî Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında imzalan protokol ile Beslenme Dostu Okullar Programı ülkemizde başlatılmıştır.
Millî Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarının temizlik ve hijyen konusunda teşvik edilmesi, okul sağlığının daha iyi düzeye çıkarılması amacıyla, Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında “Beyaz Bayrak İşbirliği protokolü” imzalanmıştır.
Sağlık Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan Okul Sağlığı Hizmetleri İşbirliği Protokolü kapsamında ilimizde yürütülen Beyaz Bayrak Projesi ve Beslenme Dostu Okul Programı çalışmalarında sertifika almaya hak kazanan okullar için 02 Ekim 2019 Çarşamba günü saat 10:00’da Gölbaşı ilçesi Mehmet Akif Ersoy Kongre ve Kültür Merkezinde tören düzenlendi.Protokol kapsamında aşağıda belirtilen okullarımız “Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu” sertifikası almaya hak kazanmışlardır.
İlçe Milli Eğitim Müdürü Uğur Atılgan yaptığı açıklamada ; ‘Beyaz Bayrak geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızın beden ve ruh sağlığını korumak ,geliştirmek ,temizlemek ve hijyen konusunda yeterli eğitimi almış sağlıklı nesiller yetiştirmek ,öğrencilerimizin hijyenik bir ortamda eğitim-öğretimini sürdürmek amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı işbirliği içerisinde sürdürülen bir protokoldür.Okulların temizlik ve hijyen açısından belirli kriterler alınarak Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği içerisinde denetlenmesi ,okul sağlığının iyileştirilmesi hususunda teşvik edilmesi için uygulanan Beyaz Bayrak projesinde istenilen kriterleri taşıyan ilçemiz okulları Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu sertifikası ile ödüllendirilmiştir.İlçemiz genelinde 17 okulumuz Beyaz Bayrak ,5 okulumuz ise Beslenme Dostu Sertifikası almaya hak kazanmıştır.Okullarımız temizliğinden ve düzeninden dolayı aldıkları bu sertifikalarla bizleri onurlandırmışlardır.Okul yöneticilerini tebrik eder .başarılarının devamını dilerim’ dedi. ▐Hüseyin Eroğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir