Gölete balık yavruları bırakıldı

Şereflikoçhisar’ daki tarım arazilerinin yapılan Peçenek, Karabük ve Seymenli projeleri ile sulanması kapsamında yürütülen çalışmalar sona erdi.
Seymenli göletinde artık su tutulma çalışmaları başladı. Kısa sürede göletin %25 oranında su ile dolduğu ifade edilirken gölette balık popülasyonunun artırılması adına çalışmalar da yürütüldü.
Mart 2017’de yapım çalışmalarına başlanılan ve 1 Haziran 2019’da tamamlanan Seymenli Göleti bölgedeki Bin 440 dekar tarım arazisinin sulanmasını sağlayacak. Yaklaşık 1 Milyon metreküp suyun depolanacağı Seymenli Göleti’nde balık popülasyonun artırılması adına yapılan çalışmalarda Gölete toplamda 6 Bin adet yavru sazan balığı bırakıldı.
İlçe Tarım ve Orman Müdürü Şenol Görgülü ‘’Balıklar İl Müdürlüğümüz tarafından Akdeniz Su Ürünleri Üretim ve Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nden temin edilmiş olup 6 Bin sazan balığı yavrusunu gölümüze bıraktık’’ dedi.
Görgülü ek projelerle birlikte 2 Bin dekarlık tarım arazisinin sulanmasını hedeflediklerini ifade etti.
Seymenli Mahallesi Muhtarı Ruhi Arıduru 15 Mayıs itibariyle gölette su tutulma çalışmalarına başlanıldığını belirterek ‘’Göletin derinliği 32 metre, uzunluğu ise 410 metredir. 55 gün gibi kısa bir sürede göletteki su tutma kapasitesinin yaklaşık %25’i dolmuş sayılır, göletteki su oranının yükselmesiyle birlikte 2 ay sonra borularla çiftçilerimiz suyu tarım arazilerinde kullanabileceklerdir.’’ dedi.
Yetkililer yaptıkları açıklamada Seymenli barajına yavru sazanların bırakıldığını ifade ederek bu gölette avlanmanın kesinlikle yasak olduğu hatırlatıldı.
İlerleyen zaman dilimleri içerisinde av yasakları konusunda belirlenen takvime göre hareket edilebileceği dile getirilirken bu takvimin şu anda Seymenli göletini kapsamadığı bir kez daha hatılarlatıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir