Engellilere resimlerle terapi desteği verildi

Engelli bierylerin toplumda varlıklarını ifade edebilmek adına ilçemizde ve ülkemizde gerçekleştirilen projelere yenileri ekleniyor.
Şereflikoçhisar Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğünde tedavi görmekte olan 30 zihinsel engelli bireye Amerikalı ressam ve sanat terapi uzmanı tarafından terapi desteği verildi.
Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesi altında, 18 yaş üstü zihinsel engeli bulunan bireylerin tedavi ve rehabilite edildiği, Şereflikoçhisar Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde gerçekleştirilen programda, Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı olan ressam ve sanat terapi uzmanı Timothy Lomas ile engelli bireyler kendilerini çizdikleri resimlerle ifade ettiler. Sulu ve kuru boya kullanarak ortaya çıkarılan resimler sergilendi.
Şereflikoçhisar Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Mustafa Dernek düzenlenen etkinlikle ilgili yaptığı konuşmasında ‘’ Bakanlığımızın düzenlediği program çerçevesinde kurumumuzda bir resim atölyesi çalışması yaptık, bu çalışma hem gönüllü dostlarımızla beraber hemde 30 zihinsel engelli bireylerimizle beraber yaptık. Bu çalışma sonunda çok eğlenceli, çok hoş şeyler oldu, her birimiz hem öğrendik hem katkı vermeye çalıştık, bu süreç herkes için çok renkli geçti, çocuklarımız burada hep beraber ben buradayım dediler’’ dedi.
‘’Ben buradayım / I am here’’ projesinin koordinatörü Makbule Kalyon ekip arkadaşlarıyla birlikte dezavantajlı bireylerle sanat terapi uygulamasını hayata geçirdiklerini ifade ederek ‘’ Yıllardır sanat terapi çalışmalarımızı gönüllü gerçekleştiriyoruz, bu seferki durağımız Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın engelli bakımlarının gerçekleştirildiği bakım ve rehabilitasyon merkezlerinde gerçekleştiriyoruz, ben buradayım diye yola çıktık çünkü, bizim sokağımızda, mahallemizde, ailemizde yaşayan engellilerin ben buradayım dediklerini biliyoruz. İçlerinde çok fazla söylemek istedikleri cümleleri biriktirdiklerini biliyoruz onlara destek olmak için seslerini duyurabilmek için bu sefer resmi araç olarak kullanıyoruz’’ dedi.
Ressam ve sanat terapi uzmanı Timothy Lomas Türkiye’de bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen etkinlikten dolayı duyduğu mutluluğu ifade ederek ‘’Amerikan Büyükelçiliği, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, MK San Art ve Global Childeren Art ile birlikte bir çalışma yaptık, ben buradayım demek hem burada olduğumz da bir kültürel geri dönüşüm bizim için, hem de sanatı yaymak için ayrı bir fırsat bizim için. Kenara atılmış, unutulmuş, biraz daha çizginin dışında kalan insanlar için bir olanak sağlama alanı, biz onun için buradayız, burada hep beraber varlığımızı kutlamak için buradayız’’ dedi.
2011, 2012, 2013 ve bu yıl ilçemizde uygulanan projesinin hedef kitlesini korunma ve bakım altında bulunan hafif mental rental retardasyonlu ve down sendromlu engelli bireyler oluşturuyor. Proje kapsamında ressam ve sanat terapi uzmanı Timothy Lomas 01 – 22 Temmuz tarihleri arasında Şereflikoçhisar, Kütahya, Uşak, Milas ve Fethiye’de projeyi uygulayacak.
İlçemizde gerçekleştirilen terapi uygulamasının final gününde engelli bireyler tarafından ortaya çıkarılan eserler Şereflikoçhisar Bakım ve Rehabilitasyon Müdürlüğü’nde düzenlenen sergi ile davetlilerin beğenisine sunuldu.
Engelli bireyler yaptıkları resim çalışmalarıyla bu hatta “Bende varım” mesajları verdiler. ▐Hüseyin Eroğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir