İstihdamda dev proje

İstihdamın artırılması, iş verenin yükünü hafifletebilmesi adına hayata geçirilen projede bir çok kolaylık sağlıyor. Hayata geçirilen projenin detayları hakkına açıklamalarda bulunan Ticaret Odası Başkanı Levent Koçak projeyle 8 farklı teşvikin sunulduğunu dile getirdi.
Düzenlenen toplantıda yapılan konuşmalarda Ben size bunlardan özellikle çok önemli gördüğüm ikisinden bahsedeceğim. Birincisi, Nisan ayı sonuna kadar sağlayacağınız her ilave istihdamın tam 3 ay boyunca ücretini, sigorta primlerini ve vergisini devlet karşılıyor. Bu 3 ay boyunca işverenin maliyeti sıfır. 2 bin 21 TL ücret ve bin 113 TL sigorta ve vergiler olmak üzere 3 bin 134 TL’yi devletimiz karşılamış olacak. İşveren cebinden sıfır maliyetle yeni bir işsiz kardeşimizi işe almış olacak. Devamındaki 9 ay boyunca da devletimiz sigorta primlerini ve vergileri ödemeye devam edecek. Yani aylık bin 113 TL’yi devletimiz karşılayacak. Biz işverenler olarak sadece çalıştırdığımız kardeşimize ücretini ödeyeceğiz. İşe alınacak kişi kadın, genç ve engelli ise 9 aylık süre 15 aya kadar uzamış olacak. Yine imalat sanayi ve bilişim sektöründe aylık bin 113 TL olan prim ve vergi teşviki 2 bin 712 TL olarak verilecek” denildi.
Ticaret Odası Başkanı Levent Koçak projeden tüm ilçemizde faydalanılabilmesi için özellikle Mali Müşavir ve muhasebecilerin mükellefleri bu doğrultuda bilgilendirmesi ricasında bulundu.
Projeyi değerlendiren iş verenler özellikle istihdamın artırılması artan maliyetler nedeniyle personel çıkarmaların başlamasıyla birlikte bu gidişatın duracağı hem vatandaşların istihdam edilmesi hemde yüklerinin hafifleyecek olmasından dolayı memnuniyet duyduklarını ifade ettiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir