Nevruz Bayramı kutlandı

21 Mart Nevruz Bayramı kutlamaları ilçemizde Şehit Orhan Durukan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde düzenlenen programlarla icra edildi.
Baharın gelişinin müjdecisi olarak kamuoyunda bilinen 21 Mart Nevruz Bayramı kutlamalarında birlik ve beraberlik mesajları verildi. Saygı durşuna müteakiben okunan İstiklal Marşı ile devam eden programda açılış konuşmasını yapan okul müdür yardımcısı Mehmet Harman tarihi süreç içerisinde Nevruz Bayramı’nın Türk dünyası içerisinde milli ve ortak bir bayram olarak kutlandığını ifade ederek ‘’En eski Türk bayramı olan Nevruz Türk’ler aracılığı ile Avrasya’ya yayılmıştır. Tarihi kaynaklara dayanılarak ilk Türk Devleti olan Hun’ların 21 Mart’ta kırlara çıkıp, yemekler pişirip şenlikler yaptıklarını biliyoruz’’ dedi.
Nevruz Bayramı’nın Türk gelenek ve görenekleriyle zenginleştirilmiş temenli 5 Bin yıla dayanan milli bir bayram olduğunu ifade eden Harman ‘’ Nevruz Türk insanını birbirine kenetleyen, bağlayan Ergenekon’dan demir dağları eriterek dirilen ataların ruhlarıyla yanan bir ateştir, bu ateş hiç sçnmeden binlerce yıl yandı ve gelecekte de binlerce gönlü tutuşturarak ortak kültür ile binlerce ruhu ısıtacaktır’’ dedi.
Düzenlenen 21 Mart Nevruz Bayramı kutlamaları okul öğrencileri arasında düzelenen yarışmalarla devam etti. Yarışmaların sonunda dereceye giren öğrencilere Milli Eğitim Müdürü Uğur Atılgan tarafından ödülleri verildi. ▌Hüseyin Eroğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir