Milli Eğitim öğrencilere deneme sınavı yapıyor

Nitelikli liseler haricinde halan diğer liselere direk kayıt yaptırılmasıyla devam edecek olan yeni eğitim sürecinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen nitelikli liselere kayıtlar yine sınav ve puanlama esasına göre yapılacak.
İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü kendi bünyesinde hazırladığı soru havuzundan seçtiği sınavlarla deneme sınavları gerçekleştiriyor. Deneme sınavları gerçek sınavı aratmayacak özelliklerde bire bir olarak gerçekleştiriliyor.
Haziran ayında nitelikli liselere girmek isteyen öğrenciler için isteğe bağlı sınava katılabileceklerini hatırlatan, Atılgan öğrenci ve velilerden gelen hazırlık sürecindeki taleplere hafta sonu kursları ve deneme sınavları ile yanıt vereceklerini ifade ederek ‘’Şereflikoçhisar’da sınavla öğrenci alan lise-miz Yavuz Sultan Selim Fen Lisesi, diğer liselerimiz sınavsız olarak öğrencilerimizi alıyor. Hazi-ran’da yapılacak olan 8. Sınıf öğrencilerinin isteğe bağlı sınavda toplamda 90 soru yöneltilecek, Türkçe, Matematik ve Fen Bilgisi’nden 20’şer soru, Sosyal Bilgiler, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile İngilizce’den 10’ar soru öğrencilere yöneltilecek. Tek oturumda yapılacak olan sınavda öğren-cilere 135 dakika verilecek’’ dedi.
Öğrencilerin sınavla alınan liselere girebilmesi için hazırlık aşamasında destekleme ve yetiştirme kurslarının sürekli devam ettiğini ifade eden İlçe Milli Eğitim Müdürü Uğur Atılgan ‘’Bakanlığımız geçen yıl almış olduğu kararda deneme sınavları ve yardımcı ders kitaplarını yasakladı. Bu-nunla ilgili olarak deneme sınavlarını Milli Eğitim Müdürlüğü olarak biz yapalım kararı aldık, hiç-bir yayın evi yada kırtasiyeden soru kitapçığı, test gibi yardımcı kaynakları almadan deneme sı-navlarını gerçekleştirmek için bir komisyon kurduk her branştan öğretmenlerimizden 15’er soru istedik ve bir soru havuzu oluşturduk. İlçedeki 11 okulda branş bazında hazırlanan 1000 sorudan 90’ınını deneme sınavlarında öğrencilerimize sorduk. Kitapçık, basım ve optik okuyucularını ken-dimiz temin ederek velilerden hiçbir ücret talep etmedik’’ dedi.
İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen uygulamadan dolayı memnuniyetlerini dile getiren öğrenci velileri çocuklarının hem sınav heyecanıyla başedebilecek düzeye geleceklerini hemde eksiklerini görüp takviye yapabilecekleri açısından uygulamanın önemine dikkat çektiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir