İkinci gölet yapılıyor

İlçemizde devam eden Seymenli göleti projesine ek olarak Çarşamba günü Ankara’ da DSİ tarafından yapılacak olan 15 dev projenin temel atma töreni gerçekleştirildi.
Yapılan toplu temel atma töreninde Şereflikoçhisar’ da yapılacak olan Karabük göletinin de temeli atılmış oldu. İlçemize kazandırılacak olan 2 göletle birlikte bölgemizdeki tarım arazileri sulanacak, tarımda yeni bir dönem başlayarak ilçedeki ürün çeşitliliği ve sürekliliği sağlanmış olacak.
DSİ tarafından inşa edilecek Bala Süleymanlı Barajı, BalaÇavuşlu Barajı, Bala Evciler Barajı, Şereflikoçhisar Seymenli Barajı, Kızılcahamam Bağören Barajı, NallıhanUluhan Barajı, Nallıhan Çalıcaalan Barajı, Şereflikoçhisar Karabük Göleti, 5 sulama ve bir taşkın koruma tesisinin inşasına başlanacak.
Aynı törende Ankara’da DSİ Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilecek 14 tesis ve Orman Genel Müdürlüğü(OGM) tarafından yapılacak bir tesisin yapımına başlanacak.
Tesislerle 48 bin 537 dekar zirai alan modern sulama sistemine kavuşacak, 17 milyon 460 bin metreküp su depolanacak ve bir ilçe taşkın zararlarından korunacak.
Öte yandan yangın gözetleme kuleleri, mesire yerleri, orman yolları ve yangına ilk müdahale ekip binası tesis edilecek.▌Haber merkezi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir