Üniversitelilerden anlamlı proje

Üniversite öğrencileri tarafından başlatılan kampanya ile ilgili yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi; ““Köpek Barınağı’ Kampanyası ile sahipsiz, kimsesiz köpeklerimizi “sıcacık bir yuvada”  buluşturmayı hedefliyoruz. Üst düzey bürokrat ve ilçe yöneticileri ile tüm hayvan severleri bu anlamlı projeye davet ediyoruz.”
Birçok hayvan, bakımsızlıktan, tedavi edilmeyen yaralar ve hastalıklar nedeniyle ve en hüzünlüsü de tamamıyla kaderleriyle baş başa bırakıldıklarından korkunç bir şekilde açlıktan ölmektedir. Hayvan popülasyonunu aza indirgemek amacıyla uygulanacak olan önlemlerin en başında gelen kısırlaştırma işlemi –ki bunu Hayvan Hakları Yasası da şart koşmaktadır- ya gelişigüzel uygulanmış ya da tamamen ihmâl edilmiştir. Yüzlerce hayvan açlıktan ölmeleri için kaderleriyle baş başa bırakılmıştır. Şereflikoçhisar’da da bu korkunç durum ile karşı karşıyayız.
Yaklaşık iki hafta önce Şereflikoçhisar sokaklarında başıboş gezen bir köpek, bir askerî aracın kaza yapmasına neden olmuş ve kontrolden çıkan askerî araç takla atarak bir kişinin ölümüne sebep olmuştur. Söz konusu olay değerlendirildiğinde, sahipsiz köpeklerin yaşadığı olumsuzluklar yanında çevreye de olumsuz olaylar yaşattığı yadsınamaz bir gerçektir.
Topluma Hizmet Uygulamaları” dersi kapsamında Öğr. Gör. Abdullah TURAN, Öğr. Gör. Ferhat ATEŞ, Öğr. Gör. Levent SONGUR ve Okt. Kudret Safa GÜMÜŞ’ün koordinatörlüğünde “Şereflikoçhisar Sahipsiz Köpeklere Sahip Çıkıyor” sloganıyla yola çıkan üniversite öğrencileri, Türkiye’nin en modern hayvan barınaklarından birini “Şereflikoçhisar Köpek Barınağı” nı kurmak adına bir proje başlatmışlardır.” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir