Çanakkale geçilmez

Türk’ün şahlanış destanı, Türk’ün yeniden doğuşu ve Çanakkale’nin geçilemez olduğunun tüm dünyaya haykırıldığı Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102. yıldönümü ilçemizde düzenlenen programlarla icra edildi.
Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü nedeniyle Nizamülmülk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde bulunan Şehit Sercan Bulak çok amaçlı salonunda program düzenlendi.
Ebediyete intikal eden tüm şehitlerimiz adına yapılan saygı duruşuna müteakiben okunan İstiklal Marşı ile başlayan programda Yavuz Sultan Selim Fen Lisesi Öğretmenlerinden Şahin Yaman konuşma yaparak Çanakkale Savaşı hakkında katılımcılara bilgiler verdi.
Yaman yaptığı konuşmasında kendisini yenilmez sanan emperyalistlerin suratına atılan Osmanlı tokatıdır Çanakkale diyerek ‘’Bu zaferi anlamak önemlidir fakat Çanakkale Savaşını anlamak daha da önemlidir. Çanakkale Savaşı’nın manevi yönü çok büyüktür, 5 dakika sonra şehit olacağını bilerek er kişi niyetine diyerek kendi cenaze namazını kılmaktır Çanakkale. 10 Binden fazla yetişmiş okur yazarımız bu savaşta şehit olmuştur, 254 Bin şehidimiz bu savaşta şehadete ulaşmıştır’’ dedi.
Yavuz Sultan Selim Fen Lisesi tarafından düzenlenen programda öğrenciler tarafından şiir, şehit çocuğunun mektubu ve asker uğurlamayı anlatan kısa piyes gösterisi sunuldu.
Çanakkale Savaşının askeri yönü Kara Kuvvetleri Komutanlığı Tatbikat Merkez Komutanlığı’nda görevli Piyade Üsteğmen Hüseyin Türkkahraman’ın konuşmasıyla devam etti. Üsteğmen Türk-kahraman yaptığı konuşmasında; ‘’Türk askeri tarihinin en önemli savunma savaşıdır Çanakkale, 2 aşamada gerçekleşen savaş Mustafa Kemal Atatürk’ü Türk ve dünya tarihine kazandırmış kahramanlık destanıdır.” Dedi.
İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde görev yapan müzik öğretmenleri tarafından seslendirilen günün anlam ve önemine uygun türkülerin seslendirilmesiyle program sona erdi.
Kaymakam Sedat Yıldırım tören sonunda gösteri yapan öğrenci ve öğretmenleri tebrik etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir