Sulama destekleri anlatıldı

Tarım ve hayvancılık faaliyetlerinde devlet tarafından çiftçilere ve üreticilere verilen destekler hızla devam ediyor. İlçemizde bulunan çiftçiler devlet kanalıyla yapılan desteklemelerden dolayı faaliyetlerini daha rahat şartlar altında yapabildiklerini vurguladılar.
Ankara İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Örgütleme Şube Müdürü Mehmet Dehşet kırsal kalkınma destekleri kapsamında bireysel sulama sistemlerinin desteklenmesi konusunda çiftçilere bilgilendirmelerde bulundu.
Şube Müdürü Dehşet yaptığı konuşmasında 1 Ocak 2017 ile 14 Şubat 2017 tarihleri arasında müracaatların alındığını belirterek tarla içi yağmurlama sulama sistemi kurulması, tarla içi damla sulama sistemi kurulması, tarla içi mikro yağmurlama sistemi kurulması, lineer sistem, center pivot sistem veya tamburlu sistem yağmurlama sulama makinası ile güneş enerjili sulama sistemlerinin kurulmasında desteklemelerin yapılacağını açıkladı.
Bilinçsizce sulamanın ve yanlış sulama yöntemlerinin kullanılabilir suyun %40’ını israf ettiğini belirten Şube Müdürü Dehşet ‘’Şereflikoçhisar’da bulunan tarım arazileri oldukça büyük sulama sistemlerinin hibe edilmesi sonucunda istenilen ürünlerin yetiştirilmesi sağlanabilir, yapılacak olan proje başvurularında gerçek kişiler için 100 Bin, tüzel kişilikler için en fazla 200 Bin TL. desteklemeler yapılabiliyor. Müracaat edilecek arazinin mutlaka ÇKS sistemine kayıt olması gerekiyor, müracaat yapacak çiftçiler İl Müdürlüğümüze başvuruda bulunabilecekler’’ dedi.
Kaymakamlık toplantı salonunda gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Şenol Görgülü, Ziraat Odası Başkanı Hikmet Bozkurt ve çok sayıda çiftçi katıldı.
Yapılacak olan desteklemelerde sadece 2016 ve 2017 yılı üretim tarihli basınçlı sulama ekipmanla-rına destek verileceğini belirten Dehşet çiftçilerin sorularını yanıtladı.
Düzenlenen toplantıya katılan çiftçiler ilçemizde Peçenek ve Hirfanlı barajlarının bulunmasına rağmen tarımsal sulamada yinede sıkıntılar yaşandığını ifade ederek “Tarlamızın ortasından su boruları geçiyor fakat bizler bu hattan yararlanamıyoruz, sulama tarımın olmazsa olmazı bizler sulama yapamadığımız sürece yüksek rekoltede istediğimiz sonuçları alamıyoruz” dediler.
Şube Müdürü Dehşet yaptığı konuşmasında tek parça halinde 20 dekarın üzerinde çok sayıda tarım arazisinin Şereflikoçhisar’ da bulunduğunu ifade ederek ilçeden gelecek olan tüm sulama ekipman hibe desteği projesinden yararlandırmak için çaba sarfedeceğini dile getirdi.  İlçemizde bulunan çifçiler hükümet kanalıyla çiftçilik ve hayvancılığa yapılan desteklemelerden dolayı memnuniyet duyduklarını dile getirdiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir