Öğrencilerinin gününü kutladı

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Özel Eğitim ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü bünyesinde gün ile alakalı olarak program düzenlendi.
Özel Eğitim ve Uygulama Merkezi Müdiresi Zöhre Erkenekli Engelliler Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamasında şunları ifade etti; “bizim çocuklarımız özel çocuklar ’Bizler onları sadece bir güne bir haftaya sığdırmadan 3 Aralık demeden evimizin ve yüreğimizin kapılarını onlara hep Aralık bırakarak yaşam içerisinde birlikte yaşamak ve onları kabul gördüğümüzü hissettirmek onlara değer vermek toplum içerisinde yerlerinin olduğunu göstermemiz gerekmekte. Engelli çocuğa sahip birçok veliler toplumun kendilerine acıyarak baktığını veya kendilerinden kaçtığını ifade etmektedir. Bu düşünceyle yola çıkarsak engelli bireylere yönelik ön yargıları yıkıp onları ve ailelerini bağrımıza basmamız gerekmektedir.
Gözlerimizin görmediği, doğadaki bin bir rengi keşfedemediğimizi, yürüyemediğimiz, gönlümüzce koşamadığımızı, kendimizi ifade edemediğimiz, hatta tek başımıza yemek yiyemediğimiz, sevdiklerimizin seslerini duyamadığımızı hiç düşündünüz mü? İşte bizim görmezden geldiğimiz engelli birey diye adlandırıp ön yargı ile baktığımız bireylerimiz böyle bir durumda yaşamlarını idame ettirirken neden onları sadece belirli gün ve haftalara sığdırıyoruz? Engelli bireylerin umutlu ve mutlu güvenle geleceğe bakabilmelerini sağlayacak imkanlara kavuşması ilk önce sosyal devlet anlayışına sahip olan büyük devletimize daha sonra engelli bireylerimizin üreten bireyler olarak kendi kendilerine yetecek duruma gelmeleri konusun da sivil toplum kuruluşlarına ve bizlere sorumluluk düşmektedir” diyerek yazılı basın açıklamasını sonalndırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir