Mezbahane ilçeye kazandırılacak

İlçemizde bir çok kez sorunlarla gündeme gelen mezbahane sıkıntısı, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından çözüme kavuşturuluyor. İlçemize çevre illerle yarışacak düzeyde mezbahane yapılacak. 

Tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin yoğun olarak yapıldığı ilçemize Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na bağlı Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Dairesi Başkanlığı tarafından bir çok yatırım yapılacak.
İl genelinde başlatılan iyi tarım uygulamaları projesi çerçevesinde ilçemizde bu projeye katılan üreticilere sertifikalarının verildiği törende konuşan Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Dairesi Başkanı Özgür Güven mezbahane ve tarım konusunda önemli açıklamalarda bulundu.
Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Dairesi Başkanı Güven yaptığı konuşmasında ’İyi tarım uygulaması Ankara genelinde devam edecek belediyelerden ve ilçe tarım müdürlükle-rinden projeler bekliyoruz. Ankara’nın yem bitkisi ihtiyacı vardı bu eksikliği yem bitkisi tohum desteği vererek , yem bitkilerinin Ankara’da artırılmasını sağladık. Ankara’da silajlık mısır biçme ve paketleme işlemlerini bizler yapacağız çiftçilerimiz bizleri çağırsın yeter’’ dedi.
Ankara’da yapılacak olan mezbahaneler hakkında da açıklamalarda bulunan Güven ‘’Şereflikoç-hisar’a yapılacak olan mezbahenenin tescil işlemleri bitmek üzere buraya yapılması hedeflenen mezbahane projesini yaza yetiştirmeyi planlıyoruz’’ dedi.
Ankara’da bundan sonraki dönemlerde mezbahane yapılmayacağının altını çizen Güven ‘’Anka-ra’nın mezbahane ihtiyacını tamamen karşılayacak olan bölgesel nitelikteki Gölbaşı ve Beypazarı mezbahaneleri yapılacak aynı zamanda Elmadağ ve Şereflikoçhisar’a yapılacak olan mezbahane-lerle bu ihtiyaç karşılanacak’’ dedi.
Tarımda bayan üreticilerin ayrıcalıklı ve öncelikli olduğunu ifade eden Güven ‘’Tarımda kadın üreticilerimizi daha fazla görmek istiyoruz, kadın çiftçilerimiz ayrıcalıklı ve önceliklidir, projeleri-niz bizlere ulaştırın’’ dedi.
Belediye toplantı salonunda gerçekleştirilen sertifika töreninde Ankara Gıda Tarım ve Hayvancı-lık İl Müdür Yardımcısı Ali Yalçın, Beypazarı Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Yavuz Ekici, Şereflikoçhisar Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Şenol Görgülü, Ziraat Odası Başkanı Hikmet Bozkurt hazır bulundu.
Çiftçilere proje kapsamında sertifikaları verilirken Şereflikoçhisar ilçesinden 213 çiftçi ile Evren ilçesinden 9 çiftçi sertifikalarını aldılar.
Belediye Başkanı Ferda Polat yaptığı konuşmasında hükümetin ve Büyükşehir Belediyesi’nin tarımsal konularda bir çok destekte bulunduğunu ifade ederek ‘’Belediye olarak çiftçilerimize değer veriyoruz, sizler Türkiye’nin geleceğisiniz, üretim olmadan bir şey olmaz’’ dedi.
Yapılan konuşmaları değerlendiren çiftçiler Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından ilçemizdeki tarım ve hayvancılık faaliyetlerine verilen ve verilecek olan desteklerden dolayı memnuniyet duyduklarını ifade ettiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir