Yeni kimlik başvuruları başladı

Daha önceki zaman dilimleri içerisinde pilot bölgelerde uygulamaya konulan çipli kimlik kartı uygulamasına geçiş başladı. Ülke genelinde 2017 yılının ilk mesai günü itibariyle başvuruların alındığı uygulamada İlçe Nüfus Müdürlüğü vatandaşların myeni kimlik başvurularını almaya başladı.
Yeni kimlik kartlarını almak isteyen vatandaşların İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne bizzat müracaat etmeleri gerektiğini hatırlatan Öztimurcular ‘’Yeni kimlik kartı almak isteyen vatandaşlarımız biyometrik fotoğraf ile bizzat müdürlüğümüze müracaat etmesi gerekiyor, ilk defa kimlik kartı başvurusunda bulunacak kişilerin nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı, basın kartı veya muhtarlıkça düzenlenmiş talep belgesi gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belge ve son 6 ay içinde çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf ile yapılacak, 15 yaşından küçüklerin kimlik kartlarını anne, baba yada kanuni varisleri alabilecekler, 15 yaşını bitirip 16 yaşından gün almış kişiler kimlik kartını almak için şahsen anne, baba, veli veya varisi ile müracaat edebilecektir’’ dedi.
Eski kimlik kartlarının verildiği tarihten itibaren 10 yıl geçerli olduğunu hatırlatan Öztimurcular, yeni kimlik kartlarında da bu uygulamanın devam edeceğini belirterek ‘’Yeni kimlik kartlarının ülke genelinde dağıtılması Bakanlığımız tarafından 3 yılda tamamlanması hedefleniyor, yeni kimlik kartı için müracaat eden vatandaşlarımızın işlemleri yapıldıktan sonra bilgiler Nüfus Genel Müdürlüğü’ne gönderiliyor yaklaşık 1 hafta içerisinde hazırlanan yeni kimlik kartları vatandaşların verdikleri adreslere gönderiliyor’’ dedi.
Çipli yeni kimlik kartlarında kişinin ad, soyad, anne ve baba adı bilgilerinin yer aldığını ifade eden Öztimurcular diğer bilgilerin çipe yüklendiğini kaydederek ‘’Çipli kimlik kartları ile vizesiz giriş serbestliği bulunan ülkelere bu kimliklerle giriş ve çıkışlar yapılabilecek’’ dedi.
Yeni kimlik kartlarının bir çok avantaj barındırdığını ifade eden Öztimurcular vatandaşların başvurularını büyük bir titizlikle değerlendirerek, incelediklerini sözlerine ekledi. Şüpheli durumlarda Nüfus Müdülüğü personeli yetkili makamları haberdar ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir