İLKSAN İLÇE TEMSİLCİSİ SEÇİMLERİ ERTELENDİ

Şereflikoçhisar Türk Eğitim Sen İlçe Temsilcisi Levent Açıkel, Konuyla alakalı Şu konulara değindi; “Yani sandıktan kaçılmadı, sandık kaçırılmadı! Daha açık bir deyişle; İLKSAN Temsilci seçimleri İP-TAL E-DİL-ME-Dİ, İçişleri Bakanlığı’nın kararı doğrultusunda ve MEB’in onayı ile ER-TE-LEN-Dİ! Ve daha önemlisi, bu seçimle belirlenen delegeler 2023’te yapılacak genel kurulda oy kullanacak. Yani bu ertelenen seçim, İLKSAN yönetiminin mevcut görev süresini etkileyecek bir süreç değil; dolayısıyla kimsenin bir şey kaçırmasına da gerek yok. Kuru gürültü yapmaya çalışılarak ne amaçlandığını da merak etmiyor değiliz. Yoksa salgın koşulları müsaade etmez de İLKSAN seçimleri, bir kez daha beceriksizliğinize sahne olacak 6. dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinin sonuna kalırsa eğitim çalışanlarının karşısına çıkamayız, diye mi endişeleniyorsunuz? Gerçi şimdi de 355 yöneticinizi aday göstermiş olmanıza rağmen markanızla ve dürüstçe er meydanına çıkamıyorsunuz güya(!) BAĞIMSIZ ADAYLARI destekliyorsunuz ya…

Şereflikoçhisar Türk Eğitim Sen İlçe Temsilcisi Levent Açıkel ; “Uzun lafın kısası ilçe temsilcisi seçimleri 287 bin eğitim çalışanının kimi yerlerde ilçeler arası hareketliliğinin doğuracağı sağlık riski nedeniyle İçişleri Bakanlığı tarafından MEB onayıyla ileri bir tarihe ertelenmiştir. Neredeyse her gün bir meslektaşımızı Covid-19 nedeniyle kaybettiğimiz bugünlerde böylesi bir risk nasıl göze alınabilirdi? Dolayısıyla MEB’in aldığı erteleme kararı makul ve yerinde olmuştur. Bir durumdan da o kadar eminiz ki, seçimler ertelenmeseydi ve bu süreçte virüse maruz kalan meslektaşlarımız söz konusu olsaydı, bu kez de hem İLKSAN’ı hem de MEB’i tedbirsizlikle itham edeceklerdi. Keşke amaç bağcıyı dövmek değil de üzüm yemek olsaydı! Ayrıca özellikle vurgulayarak belirtmek isteriz ki; malumunuz üzere İLKSAN yönetimi MÜLAKATLA belirlenmiyor! Seçimler, her kademede “GİZLİ OY” “AÇIK TASNİF” yöntemiyle yürütülmektedir. Sakın ha alışageldiğiniz ve doyumsuz bir iştahla yüklendiğiniz MÜLAKAT süreçleriyle -zinhar- karıştırmayın.
Bu arada Genel Başkanımınız Talip GEYLAN’ın samimi önerisini de bir kez daha dile getirmek istiyorum:
“Son günlerde seçimle yatıp seçimle kalkıyordunuz ya; gelin, eğitim hizmet kolunda yetkili sendikayı da seçimle belirleyelim.
Eğitim çalışanlarının iradesine güven meselesi, sadece lafta kalmasın. İLKSAN ilçe temsilcisini seçebilecek kabiliyette olan eğitim çalışanlarının, yetkili sendikayı belirleme iradesi de vardır herhalde. Var mısınız?”
Türk Eğitim Sen Şereflikoçhisar Temsilciliği olarak Şereflikoçhisar İLKSAN İlçe Temsilcisi adayımız da, Zafer İlkokulu Müdür Yardımcısı Erdal AKDOĞAN’dır. Kendisi hali hazırda İLKSAN Şereflikoçhisar Temsilcisi olarak da görevini ifa etmektedir.
İLKSAN İlçe Temsilci Adayı olarak İLKSAN üyelerinden oy isteyen; bir yandan oy isterken diğer yandan da 2012 yılından bu yana düzenli olarak karalama kampanyası düzenledikleri ve her yıl “Gelecek sene batacak inşallah!” diye dua ettikleri, eğitim çalışanlarının maaş zammı 5 tane 5 litrelik yağ bile almaya yetmezken, “Zammı bırakın, İLKSAN’a bakın” diyerek, Toplu sözleşmede kamu tarafını 4 kez sandığın kapatılması için acil toplantıya çağıran, aynı zamanda da sandığı kapatmaktan umudu kesilince de “Yönetmeye talip olduklarını” ilan eden, her ne hikmetse adayını sendikamızın adayıdır diye bile açıklayamayan “Algı Yönetimi Uzmanı (!) malum-sen” muhiplerinin mesnetsiz açıklamalarına vermemiz gereken bazı cevaplar var.
1-Üyelerine İLKSAN’dan birkaç kat fazla emekli ikramiyesi veren sandıklar olduğundan bahseden arkadaşlar, İLKSAN’ın kestiği aidat ile örnek olarak verdiği sandıkların kestiği aidatın kıyasını neden yapmıyor? Bahsettikleri sandıkların ortalama aidatı 380 TL’den başlar, 1200 TL’ye kadar çıkar. İLKSAN’ın kestiği aidat ortalama 84 TL. Haliyle İLKSAN’ın kestiği aidattan ortalama 10 kat fazla kesen bir sandık, haliyle emekli ikramiyesini de 10 kat fazla ödeyebilmektedir. Bu konu değerlendirilirken bir asker ya da polise danışıp bilgi almak sanırım daha mantıklı olacaktır.
2- İLKSAN, maaş matrahından % 2; POLSAN, maaş matrahından %8; OYAK ise maaş matrahından %10 civarında kesinti yapmaktadır. Eğitim çalışanlarının maaşını asgari ücret seviyesine düşürenin kim olduğunu da ayrıca belirtmemize gerek yoktur sanırım! Hal böyle olunca İLKSAN’a kesilen aidatın 84 TL olmasının sorumlusu kimdir? Tahmin etmek de zor olmasa gerek… Keşke eğitim çalışanlarının maaşları da asker-polis maaşı kadar olsa da İLKSAN aidatları ve birikimleri de yüksek olsa…
3- Kendilerini “güçlü, irade sahibi bir yönetim olarak” tanıtan bu malum yapı, bu güçlerini neden toplu sözleşme masasında kullanmadılar da bizi % 3,5 zamma mahkûm ettiler? İLKSAN aidatının en düşük aidat olmasının nedeni kimdir?
4- Türkiye sevdalıları sandığı devraldığında, İLKSAN emekli İkramiyesi 1 maaş civarında iken şu anda 10 maaş civarında olmuştur. Lafla peynir gemisi yürümüyor! Keşke yetki gücünüzü kullansaydınız da İLKSAN aidatlarına %25 devlet katkısı alabilseydiniz! Maaşlarımızı, emekli sandığı ikramiyemizi ne yaptıkları da ortada! Heba ediliyor denilen İLKSAN’ın mal varlığı, son 10 Yılda 1 MİLYAR GELİR FAZLASI vermiş. Bunu da gözden kaçırmayın.
5- Doğum, cenaze, sağlık destek, terör mağduriyeti yardımını da, maaşında icra olana ikrazı da mevcut İlksan yönetimi getirmiştir. Ankara, İstanbul ve İzmir’de konukevleri açılmıştır. Yaşlı konukevinin de temeli atılıyor. Tüm işlemler online sisteme ve E-devlete taşındı. 2022’den itibaren isteyen her üye toplu para yerine emekli maaşı ve kanser hastalarına nakdi yardım da gerçekleştirilmek istenen çalışmalar. Endişe etmeyiniz, İLKSAN emin ve ehil ellerdedir.
Daha düne kadar “hemen kapatılsın, batıyor, iflas ediyor” diye yaygara koparılan İLKSAN, ne oldu da bugün birden kıymetli oldu? Etraflıca düşünmek gerek! Bir konuda konuşuyorsanız, biraz zahmet edip araştırma yapın da fikirinizin olduğu kadar bilginiz de olsun! Hiç kimse tasalanmasın; İLKSAN emin ellerde. Türk Eğitim-Sen varsa umut var.” Dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir