İLÇEDE İLK AŞI UYGULAMASI YAPILDI

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun Çin şirketi Sinovac’ın geliştirdiği koronovirüs aşısı CoronaVac’a kullanım onayı vermesi sonrası ülke genelinde aşılama uygulaması başlamış oldu. Sağlık çalışanlarına yapılan aşı uygulamasının ilki 14 Ocak tarihinde gerçekleştirildi.
Sağlık Bakanlığının açıklaması üzerine başta aile sağlık merkezleri olmak üzere tüm hastanelerde aşı hizmeti verileceği de açıklanmıştı. Şereflikoçhisar da ilk aşılama çalışmaları İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı sağlık çalışanları, aile hekimleri, Devlet Hastanesi ve eczane çalışanlarına yapılacak. İlçe de ilk aşı uygulaması Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Murat Özcan ve sağlık personellerinin tamamına yapıldı.

Ülke genelinde başlatılan uygulamanın ilki sağlık çalışanlarından başlanıldı.
28 gün arayla iki doz şeklinde uygulanacak olan aşı uygulamaları Hastanede ASM ve TSM’ler de yapılacak. Ayrıca Aşı olmak isteyenlerin ise hastaneler ya da aile sağlık merkezlerine başvurmadan önce Merkezi Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden randevu alması gerekecek.
CoronaVac aşısı hastanelerde aşı odalarında muhafaza edilecek. Türkiye geneli Aşı uygulaması aile sağlık merkezlerinin yanı sıra tüm kamu, özel ve üniversitelere ait hastanelerde de yapılacağı öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir