Mevlana ilçemizde törenle anıldı

Ülke genelinde gerçekleştirilen Mevlana’ yı Anma Haftası etkinlikleri Şereflikoçhisar’ da da düzenlenen programlarla icra edildi.
Nizamülmük Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde bulunan Şehit Sercan Bulak çok amaçlı salonunda gerçekleştirilen anma programına katılım bir haylü yüksek oldu. Saygı duruşu ve müteakibinde okunan İstiklal Marşı ile başlayan anma etkinlikleri Kur’an-ı Kerim tilaveti ile devam etti.
Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan program nedeniyle okul müdürü Sıddık Ekti günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaparak “Mevlana Hayatı, kişiliği, eserleri ve felsefesi binlerce araştırmaya konu olmuş, kütüphaneler dolusu kitaplar yazılmıştır; ancak bütün bunlar O’nu anlatmaya yetmemiştir” dedi.
Mevlana’nın hayatının anlatıldığı sinevizyon gösterisi ile devam eden anma programında Konya Karatay ve Selçuklu Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Erkan Türkmen Mevlana ve Ney konulu konferans verdi.
Mevlana’nın sema yapmasının ortaya çıkışı, ney enstürümanının kullanışı ve çalınışı ile ilgili katılımcılraa bilgiler verildi.
Programın sonunda Konya Karatay ve Selçuklu Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Erkan Türkmen’ e programa verdiği destekten dolayı Kaymakam Erol Karaömeroğlu tarafından çiçek verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir