Ziraat Odası Çiftçileri Uyardı

Mevsim normallerinin dışında hareket eden iklimde yağışların hiç yaşanmaması, yağan yağmurların kısa ve yeterli gelmemesi nedeni ile buna bağlı olarak kuraklığın yaşanacağını göz önünde bulunduran Ziraat Odası Başkanı Hikmet Bozkurt basın açıklaması yaptı.
Şereflikoçhisar Ziraat Odası Başkanı Hikmet Bozkurt yaptığı basın açıklaması şu şekilde;
“İklim değişikliğinden en çok iç Anadolu bölgesinin etkilendiği gibi Kuraklıktan da en çok etkilenen bölge İç Anadolu Bölgesidir. 2020 Yılında da ciddi bir kuraklık yaşandı. Bunun yanında İlçemiz Tuz Gölü ve etrafı da bu durumdan etkilendi. Ancak yaklaşık 5-6 aydır yağmur yağmadı. Mevsimsel olarak şuan da kar yağması gerekirken kar da yağmadı. Bu konuda gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir. Bildiğiniz gibi barajlarda şuan su bitme seviyesine yaklaştı, akarsular ve yer altı suları da aynı durumda.
İçinde bulunduğumuz ayların mevsim normallerine ters olarak yağışsız geçtiğini tekrardan hatırlatmak bu kuraklığın her yıl artarak devam edeceğini tahmin ediyoruz. Bakanlığımızın, üniversitelerin, sivil toplum kuruluşlarının da katkıları ile tarımın tüm paydaşları ile bu konu ele alınarak bir an önce gerekli çalışmaların başlatılması gerekmektedir. Aynı zamanda bu konu hakkında çiftçilerimize gerekli bilgilendirmelerin yapılması şarttır.
Her yıl olduğu gibi 2021 yılı üretim döneminde de çiftçilerimizin TARSİM ve KURAKLIK sigortalarını yaptırmaları faydalı olacaktır.
İlçe bazlı kuraklık verim sigortası, 2021 yılı üretim sezonunda, köy bazlı kuraklık verim sigortası olarak uygulanacak olup, çiftçilerimize tekrardan duyurmuş olalım. Bu konuda gerekli bilgiyi ilgili sigorta acentelerinden ve odamızdan alabilirler.
Köy bazlı kuraklık verim sigortasında ilgili yıl için köyün gerçekleşen verim ortalamasının, köyün poliçede yazılı eşik verim değerinin altında kalması durumunda köyde bulunan tüm sigortalı üreticiler tazminat almaya hak kazanır. Köyün gerçekleşen verim ortalamasının köyün eşik verim değerine eşit veya üzerinde olması durumunda ise köyde bulunan sigortalı üreticilere herhangi bir tazminat ödemesi yapılmaz.
Köyün gerçekleşen verim ortalamasının ilanından itibaren en geç 30 gün içerisinde, hesaplanan tazminat tutarı sigortalıya ödenir.
Çiftçilerimiz öncelikle Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) kaydı yaptıktan sonra ürünleri için Bitkisel Ürün Sigorta Poliçesi ve Kuraklık
poliçesi düzenletebileceklerdir.
Emektar Çiftçilerimizin yeni yılını Kutlar 2021 yılının Bereketli ve Bol Kazançlı Bir Yıl olmasını dilerken çiftçilerimizin ürünlerinin tarladan sofraya hak ettiği en verimli değeri bulmasını temenni ediyorum.” Dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir