KORSAN TAŞIMACILIĞA SON

Ankara’nın dış ilçelerinde faaliyet halinde olan personel ve öğrenci servis araçları, korsan taşımacılığı önlemek ve denetimleri kolaylaştırılması adına ‘S plaka’ uygulamasına geçilecek.
Servis taşımacılığı yapan araçlarda en büyük sorun haline gelen korsan taşımacılık artık son bulacak. 18 Kasım günü yapılan Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında alınan kararla Ankara’ya bağlı; Akyurt, Ayaş, Şereflikoçhisar, Bağla, Beypazarı, Çamlıdere, Çubuk, Elmadağ, Evren, Güdül, Haymana, Kahramankazan, Kalecik, Kızılcahamam, Nallıhan ve Polatlı ilçe servis araçlarının ’06 S’ ile başlayan plakalarla yolcu taşımasına karar verildi. İlk etapta toplam bin 538 araca ‘S’ plaka izin belgesi verilecek ve 1 yıl geçerli olacak. İlçemizde ise 64 Servis aracının tamamı ‘S’ plakalarını almış olacak.
İlçede faaliyet gösteren servis ve şehir içi dolmuşlar olmak üzere toplamda 64 adet servis aracı bulunmakta bu araçların plakaları farklı farklı plakalardan değil tek bir plaka üzerinden ‘’S’’ plaka olarak değiştirilecek.
‘’S’’ plaka ile alakalı açıklamalarda bulunan Şereflikoçhisar Şoförler Odası başkanı Celal Yılmaz; Pandemi sürecinde sıkıntı yaşayan işletmelerden bir tanesi de servis taşımacılığı. Bu süreç içerinde ilçemizdeki servis taşımacılığı yapan işletmeler için yeni bir müjde geldi. Konuya dair açıklamalarının devamında Şoförler Odası Başkanı Celal Yılmaz şu ifadelere yer verdi:
İŞİNİ DÜZGÜN YAPAN
SERVİSCİNİN ÖNÜ AÇILDI
Esnafın sabırsızlıkla beklediği ‘seri plaka’ çağrısının hayata geçirilmesinin sevindirici olduğunu fakat çalışmayan servisime bu müjdeyi vermenin üzücü olduğunu belirten Şereflikoçhisar Şoförler Odası Başkanı Celal Yılmaz şunları söyledi: “ Şuanda Şereflikoçhisar’ımızın servis, okul servisi araçlarımızın ‘S’ plakaları alınmıştır. Bu komple Ankara ilçelerinde tamamen alınmıştır. Bu emeği geçen birlik başkanımız başta olmak üzere tüm oda başkanına ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bunlar bir toplulukla mücadele ile oldu. Birleşmeyle oldu ama pandemi süreci girdiğinde bizim işlerimiz biraz gecikti. Biz bunu aslında bir sene önce vermemiz gerekiyordu ama şükür oldu. Gönül isterdi ki servislerin full çalışıp neşe ile karınca gibi o anda bu müjdeyi vermek isterdim. Çalışmayan servisime veriyorum, bu müjdeyi ama bu durumda vermek beni üzüyor. Çalışsaydı daha güzel olurdu. Ben gurur duyuyordum görüyordum servislerin böyle ekmeği için bütün mücadelelerini yapıyorlar. Şu anda hepsi yatıyorlar. Fakat büyük şehirler de olanak çok fazla servis gidiyor personel de taşıyor. Fakat bizim ilçemiz de böyle bir imkânları olmadığı için hepsi şu anda evinde yatıyor. Hiç bir tane servisimiz yok, sadece taşımacılarımız var, oda zaten okul kapandı onlarda aynı. Onlarda bu şartlarda belki Milli Eğitimden yardım alabilirler, alacaklarını da sanmıyorum. Geçen sene alamadılar, çok mağdur kaldılar geçen sene okul kapandığından beri Milli Eğitimden alamadılar. Geçen sene ve bu sene de yapacağımız yardımlarımız olacak. Ankara Büyükşehir’e, Kaymakamlığa, Belediyemize tekrar servislerimizin plakaları ile beraber kendi öz mal varlıklarının ruhsatlarının bilgileriyle beraber yardım talebinde bu senede bulunacağım. Eğer bu yardım verilecekse ben isterim ki, önce okul servislerimize verilsin.
Büyükşehir Belediyesi de olmak şartı ile bu araçlarımızı okul servislerimiz tespit edip mazot yardımı almak. Biz geçen sene de aynı şeyi yapmıştık. Fakat nedense bir eksiklik var. Şuanda kapanan bütün kurumların içinde devlete en çok vergi veren benim üyem. Neden derseniz bunlar yıllık iki bandrolün ÖTV’sini eksiltmiyor, hepsini ödüyor. Kuşak muayenesi olmadığı zaman çalıştıramıyor, onunda parasını veriyor. Kuşak muayenesi değimiz bu araçların okul servisi olduğuna dair bir belge. Zaten böyle bir şey olduğu zaman kuşak muayenesi olmadığı zaman bu araçlar okul servisi yerine geçmiyor, korsan olmuş oluyorlar. Personel aracı okul servisi yapamaz, aynı şekilde okul servisi de personel taşıyamaz. Bunun çözümü de ilçemize gelir getiren fabrika olacak organize sanayi olacak, askeriye olacak. Buralara servis araçlarımızı okulların kapandığı zamanlarda verebilirdik.’ Dedi.
Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, oturan insanlar, masa ve iç mekan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir