BİRİZ BİRLİKTEYİZ

Tüm Türkiye’de olduğu gibi ilçemizde de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü büyük bir coşkuyla kutlandı. TuzGölü meydanında düzenlenen programa İlçe Kaymakamı Sedat Yıldırım, İlçe Belediye Başkanı Memiş Çelik, Garnizon Komutanı, siyasi partilerin başkanları ve vatandaşlar katıldı. İlçe Kaymakamlığı tarafından hazırlanan program şehitlik ziyareti başladı. Kaymakam Yıldırım başkanlığındaki heyet 15 Temmuz hain darbe girişiminde ilçemizde şehit düşen hemşehrilerimizin mezarlarına çiçek bırakarak, minnetlerini sundular. Şehitlikte okunan Kuranı-ı Kerim tilavetinin ardından şehitlere dualar okundu. Akşam TuzGölü meydanında düzenlenen kutlama programı öncesinde Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından İlçe Belediye Başkanı Memiş Çelik ve İlçe Kaymakamı Sedat Yıldırım günün anlam ve önemine dair konuşmalar yaptı. Belediye Başkanı Memiş Çelik şehitleri yad ederek başladığı konuşmasına; “Demokrasi tarihimize, kara bir leke olarak geçen, 15 Temmuz kalkışmasının yıldönümü nedeniyle tıpkı bundan 4 yıl önce olduğu gibi yine bu meydanda yan yana ve omuz omuzayız.
Vatan, millet, demokrasi, cumhuriyet ve irademize karşı başlatılan bu alçak kalkışma, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef alarak yüce Türk Milletine karşı yapılan haince, alçakça bir kalkışmadır. Aziz Türk milletinin tıpkı bundan önce Malazgirt’te Söğüt’te Çanakkale’de, Sakarya’da, Dumlupınar’da ülkemize, milletimize ve değerlerimize el uzatanlara karşı verdiği en net cevabın tekrarını 15 Temmuz gecesinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, bu hainlere karşı bir kez daha göstermiştir. Bizde vatan sevgisi imanımızın bir parçasıdır, biz ölürsek şehit, kalırsak gazi oluruz , ama asla ölmeyiz çünkü şehitler ölmez. 15 Temmuz gecesi hain darbecilere karşı işte bizler bu hissiyatla eşimizden, çocuğumuzdan, annemizden babamızdan helallik isteyerek vatan, millet, demokrasi ve cumhuriyetimiz için ölümü göze alıp, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine meydanlarda, caddelerde bu hainlere karşı tek yürek olarak imanımız ve inancımızla halk iradesinin tokadını bu hainlere attık. Halkın iradesinin önüne hiçbir şeyin geçemeyeceğini 15 Temmuz’da bu alçak darbecilere ve tüm dünyaya bir kez daha haykırarak tanka bedenimizi, savaş uçaklarına yüreğimizi siper ederek Türikye düşmanlarının amaçlarına hiçbir zaman ulaşamayacaklarını bu destanla bir kez daha gösterdik. Bu kalleş darbe teşebbüsü sadece devletimize değil, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın dünya ülkesi olarak inşa ettiği ülkemizin, özgür halk iradesine yapıldı. Temel hak ve özgürlüklerimizi ve bizi biz yapan değerleri elimizden almayı amaçlayan hainlerden oluşan bu cenahın kalkışması, tek yürek olan milletimiz tarafından kısa sürede bertaraf edildi. Geçmişten aldığımız derslerle Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoağn’ın
önderliğinde yarınların güçlü Türkiye’sini oluşturduğumuz ve hedeflerimize emin adımlarla yürüdüğümüz şu günlerde, tarihimizin en karanlık dönemlerinden birisi olan 15 Temmuz’u, güçlü Türkiye hedefine bizleri taşıyacak olan yarınlarımızın teminatı çocuklarımıza, evlatlarımıza her satırını ilmek ilmek dokuyarak anlatmalıyız, öğretmeliyiz. Evlatlarımızın bu tür hainlikler karşısında bugün aziz milletimizin sergilediği dik duruş ve kararlılığı, yarın onların da bir an bile tereddüt etmeden vatan, millet ve tüm mukaddesatımızı korumak için, canlarını bu aziz millete armağan etmek için yarışacaklarına inancımız tam.
Halkın silahını bu aziz millete doğrultanlar şunu çok iyi bilmeliler ki; Türkiye, artık yeni bir döneme girmiştir. Milletimizin Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a göstermiş olduğu büyük teveccühle, bu güzel ülke artık, 15 Temmuz öncesinden daha güçlüdür ve her geçen gün daha da güçlenmeye devam edecektir. Tüm bu duygu ve düşüncelerle 15 Temmuz gecesi mermilerin, bombaların önüne atlayarak canlarını bu aziz vatana armağan eden tüm demokrasi şehitlerimize Allah’tan rahmet, kahraman gazilerimize sağlıklı bir yaşam diliyorum” dedi. İlçe Kaymakamı Sedat Yıldırım protokol üyelerini selamlayarak başladığı konuşmasına; “15 Temmuz emri emperyalist güçlerden alarak organize ettiği, asker kıyafeti giymiş teröristlerin, bu milletin bu devletin silahını masum millete karşı, özgürlüğe karşı sivil iradeye karşı yaptığı bir kalkışmadır. 15 Temmuz emperyal güçlerin, Çanakkalede, Sevr’den 100 yıl sonra bu ülkede tezahür etmesidir. Kardeş kavgası, iç savaş çıkartarak bu toprakların bölünmesi için realize edilen bir proje ve provadır. Ancak bu asil millet tarihte binlerce defa olduğu gibi kendisi için yazılan ölüm fermanını bir ke daha yırtmış, kendisine dikilen kefeni bir kader olarak etmeyerek her birlikte bir beraber olarak bukirli oyunu bozmuştur. 1071 tarihinde Alparslan’a yenilen Romen Diojen’in 1453 yılında karanlık çağı kapatıp yeni bir çağ açan Fatih Sultan Mehmet Han’a yenilen Konstantin’in 1915’de Çanakkale’nin serin sularına gömülen varislerinin, torunlarının ve birinci Dünya Savaşı’ndan sonra bu ülkenin dört bir tarafını işgal etmiş yedi düvelin bu topraklarda, bu coğrafyada hesapları vardır. Planları vardır. Ancak bu vatan sahipsiz değildir. Bu millet yetim değildir. Bu Devlet öksüz değildir. 7 bölge 4 iklim 83 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ile ‘Söz konusu vatansa gerisi teferruattır’ sözünü şiar edinerek bu topraklarda yeni bir fetrete bu millet bu devlet asla ve katien müsade etmeyecektir” dedi. Kaymakam Yıldırım sözlerine şöyle devam etti. Yıldırım; “Bu topraklar, bu millet şehit denilince, Gazi denilince bu şanlı Bayrağı görüp duygulanmıyorsa, İstiklal Marşı’nı dinlediği zaman göğsü kabarmıyor ve gözleri yaşarmıyorsa, içimizde de olsalar,yanıbaşımızda da olsalar onlarla paylaşacak ne bir çakıl taşımız ne de bir parça ekmeğimiz yoktur. Bunu da böyle bilsinler. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere 15 Temmuz şehitlerimiz, kuruluştan bu güne, devletimizin bekası için canlarını feda etmiş şehitlerimizi saygı ile anıyorum. Onların manevi huzurunda saygı ile hürmetle eğiliyorum. Allah birliğimizi dirliğimizi bozmasın” dedi. Düzenlenen kutlama programı verilen yemeğin ardından sona erdi. 15 Temmuz’un simgelerinden biri olan camiilerden Saat 00.13’te Sela okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir