Sedat Yıldırım : “7’den 70’e mücadelemiz devam edecek”

Ülkemizde Mart ayı itibariyle görülen ve şimdiye kadar 4 binin üzerinde can alan COVİD19 salgınının yayılmasını önlemek amacıyla tedbir kararları uygulanmaya başlamıştı. Aradan geçen üç aylık zaman sonrasında ‘Kontrollü Sosyal Hayata Geçiş’ süreci adımları atılmaya başlandı. İlçe Kaymakamı Sedat Yıldırım Başkanlığında Kaymakamlık Çanakkale toplantı salonunda ilçe genelinde uygulanacak ‘Kontrollü Sosyal Hayata Geçiş’in nasıl uygulanacağını belirlemek üzere toplantı yapıldı. İlçe Kaymakamı Sedat Yıldırım başkanlığında tertiplenen toplantıya Belediye Başkanı Memiş Çelik ile kurum amirleri katıldı.

Birinci aşama tamamlandı

Toplantı öncesinde konuşma yapan Kaymakam Yıldırım COVİD19 Salgını ile mücadele birinci aşama tedbirlerin 1 Haziran tarihi itibariyle bittiğine vurgu yaparak; “Tüm Dünyada olduğu gibi ülkemizde de COVİD19 Salgını ile mücadele başladı. Bu mücadelenin birinci aşama tedbirleri 1 Haziran tarihi ile tamamlandı. Bundan sonra ‘Kontrollü Sosyal Hayata Geçiş’in Dünyanın çeşitli ülkeleri gibi bizde ülkemizde ilimizde ilçemizde uygulamaya başlayacağız. Ülke olarak ve ilçe olarak önemli ve başarılı bir sınav verdiğimizi düşünüyorum. Bu noktada 11 Mart’ta ülkemizde ilk vaka görülmüş, 11 Mart’tan 31 Mayıs’a kadar geçen 81 günlük süre içerisinde ilçemizde aldığımız tedbirler, kamu kurum kuruluşlarında görev yapan tüm arkadaşlarımızın gayreti, vatandaşlarımızın sabrı, oda başkanlarımızın, muhtarlarımızın ve sivil toplum örgütlerinin desteği ile başarılı bir şekilde sonuçlandırılmış olduk” dedi.

İlçe merkezinde 2 VAKA

İlçede görülen ilk vakanın 25 Mart tarihinde görüldüğünü söyleyen Yıldırım; “İlçemizde ilk vaka 25 Mart’ta görüldü. Son vakada 21 Nisan’da görüldü. 27 günlük vakalarla mücadele sürecimiz oldu. 2 tane vaka Tuzgölü Dinlenme Tesislerinde diğer vakalarda 17-20 vakada yol şantiyesinde görüldü. Bir vakamızda yurtdışı kaynaklı vatandaşımızda görüldü. Onun dışında da ilçe merkezinde hiçbir vaka görülmedi. Bu anlamda emeği geçen tüm arkadaşlarıma ve vatandaşlarımızı da teşekkür ediyorum. Şükranlarımı sunuyorum”

7’den 70’e mücadele

Yıldırım; “1 Haziran’dan itibaren de ülkemizde olduğu gibi ilçemizde de ‘Kontrollü Sosyal Hayata Geçiş’ sürecine geçiş yapacağız. Tabii daha önceki dönemde aldığımız sağlık ve polisiye tedbirlerle süreci iyi yönettiğimizi düşünüyorum ama bu ‘Kontrollü Sosyal Hayata Geçiş’ te 7’den 77’e mücadele etmemiz gerekiyor. Bu süreci de ülke olarak Ankara ili olarak ilçe olarak hep birlikte el birliği ile atlatacağız. 18 yaş altı gençlerimiz ebeveynleri yanında olmak üzere sokağa çıkabilecekler ve ülke genelinde seyahat edebilecekler. 65 yaş üstü büyüklerimizde yine evde kalmaya devam edecekler. Tek taraflı seyahat etmek ve en az 30 gün kalmak şartıyla seyahat izni alarak tek taraflı seyehat edebilecekler. Bu arada otobüs ve uçakla seyahat edecek tüm vatandaşlarımızın da ‘HES’ kodu alarak seyehat etmeleri esas alınacak. ‘HES’ kodu almadan otobüs ve uçak bileti alamayacaklar. Otobüs, Uçak ve Trenle yolculuk yapacak tüm vatandaşlarımız ‘Hayat Eve Sığar (HES)’ adıyla Bakanlığımızın bir sistemi var. Bu programı indirebiliyoruz. Ayrıca SMS atarakta ordan kod alabiliyoruz” dedi.
Kaymakam Yıldırım toplantı sonrasında alınacak kararların
hazırlanacak tutanakla basın mensupları ile paylaşılacağını söyledi. ‘Kontrollü Sosyal
Hayata Geçiş’ kapsamında yapılan toplantı
basına kapalı bir şekilde yapıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir